Raha­pe­lit viik­ko 26

Lot­to: 11, 14, 16, 24, 25, 34, 40. Lisä­nu­me­ro: 28. Plus­nu­me­ro: 13. Voi­ton­ja­ko: 7 oikein – kpl, 6+1 oikein 1 kpl 164 704,16 e, 6 oikein 3611,93 e, 5 oikein 70,74 e, 4 oikein 10,00 e, 3+1 oikein 2,00 e.

Lue lisää

Vinyy­li­le­vyt kiin­nos­ta­vat taas

Vinyy­li­le­vy­jen uskol­li­sia omis­ta­jia on aina ollut, mut­ta eten­kin vii­me vuo­si­na näi­den levy­jen suo­sio on kas­va­nut huo­mat­ta­vas­ti. Yhä useam­pi kiin­nos­tuu levyistä.….. 

Vain Tilaa­jil­le

Haluai­sit­ko jat­kaa lukemista?

Kir­jau­du sisään tai tee tilaus



Kalas­ta­maan vai kalatiskille?

Sela­tes­sa­ni vii­me päi­vien leh­tiä huo­mio kiin­nit­tyi kah­teen peräk­käis­ten päi­vien kala-aihei­­seen otsik­koon Maa­seu­dun tule­vai­suu­des­sa. Ensim­mäi­ses­sä ker­rot­tiin, että petok­set ovat ylei­siä kalatuotteissa.…







Teks­ta­rit 2.7.2026

Kii­min­gin kirk­ko oli 14.6. kel­lo 10 tupa­ten täyn­nä, kun oli rip­pi­las­ten juh­la. Har­voin käyn kir­kos­sa. Nyt kävin ja oli ilo.….. 

Vain Tilaa­jil­le

Haluai­sit­ko jat­kaa lukemista?

Kir­jau­du sisään tai tee tilaus



Olha­van Koti­ran­ta-hoi­va­ko­ti sul­ke­nut ovensa

Iin Olha­vas­sa ikään­ty­nei­den ympä­ri­vuo­ro­kau­tis­ta pal­ve­lua­su­mis­ta tar­jon­nut Olha­van Koti­ran­ta-hoi­va­ko­ti on sul­ke­nut oven­sa ja asuk­kail­le on pitä­nyt etsiä uudet hoi­va­pai­kat muu­ta­mas­sa päivässä.


Iin kir­kon kor­jausu­ra­koit­si­ja valittu

Iin kir­kon kor­jaus­hank­keen ura­koit­si­jak­si on valit­tu Raken­­nus-Kos­­ke­­la Oy. Kirk­ko­val­tuus­to valit­si ura­koit­si­jan kokouk­ses­saan 10.6. Val­tuus­to hyväk­syi myös kir­kon kor­jaus­hank­kee­seen 200 000.….. 

Vain Tilaa­jil­le

Haluai­sit­ko jat­kaa lukemista?

Kir­jau­du sisään tai tee tilaus



Data­kes­kuk­set oman aikam­me Sammonryöstö

Data­kes­kuk­sia nousee nyt kaut­ta maa­il­man kuin sie­niä sateel­la ja tätä kii­ret­tä ihme­tel­lään. Poh­jois-Ame­ri­kas­sa nii­tä vas­tus­te­taan suu­rin jou­koin, kos­ka kes­kuk­set tar­vit­se­vat käsit­tä­mät­tö­män mää­rän säh­köä ja vet­tä, ne pilaa­vat ilmaa ja vesiä, ovat hai­tal­li­sia eläi­mil­le ja nii­den humi­na häi­rit­see monia kan­sa­lai­sia. Lisäk­si monet kodit on pak­ko­lu­nas­tet­tu nii­den tiel­tä ja ne uhkaa­vat kansallispuistoja. 

Vain Tilaa­jil­le

Haluai­sit­ko jat­kaa lukemista?

Kir­jau­du sisään tai tee tilaus