Artikkelit joiden kirjoittaja on Pekka Keväjärvi

Toi­mit­ta­jal­ta: Oma leh­mä – tai auto – ojassa

Jos­kus aiko­ja sit­ten haas­tat­te­lin eräs­tä kan­san­edus­ta­jaeh­dok­kaak­si mie­li­vää hen­ki­löä. Vaa­li­lu­paus tai oikeas­taan ‑tavoi­te oli kova. Pal­jon reis­sun pääl­lä ollut ehdo­ka­seh­do­kas halusi, että Nelos­tie muu­te­taan moot­to­ri­tiek­si koko mat­kal­taan. Sii­tä sai kyl­lä hyvän otsikon.

Lue lisää

Sehän oli ihan vasta!

Jon­kun aika­mit­ta­puul­la se oli ihan vas­ta, kun Ran­ta­poh­ja ker­toi maa- ja met­sä­ta­lous­nu­me­ros­saan 25.8.2016 Yli­kii­min­gin Ala­vuo­ton perin­ne­tal­kois­ta, joi­den lop­pu­tu­lok­se­na saa­tiin ruis­jau­ho­ja ja ‑lei­pää.


Koi­te­li elää vähin­tään­kin muistoissa

Koi­te­li elää ‑musiik­ki­fes­ti­vaa­li jär­jes­tet­tiin ensim­mäi­sen ker­ran vuon­na 2011 Koi­te­lin­kos­ken ainut­laa­tui­ses­sa ympä­ris­tös­sä. Saa­tiin tie­tää, että tapah­tu­man taus­tal­la toi­mi vapaa­eh­tois­voi­min aiem­min perus­tet­tu Koi­te­li Elää ry. Kos­ki­la­val­la näh­tiin ensim­mäi­se­nä vuon­na mm. Maris­ka ja Pahat Sudet, Mik­ko Ala­ta­lo, Jark­ko Mar­ti­kai­nen ja Juk­ka Taka­lo. Avaus­vuo­te­na tapah­tu­maan myy­tiin noin 750 lippua.



Toi­mit­ta­jal­ta: Kii­tos hyväs­tä työstä

Vil­kais­taan­pa Ran­ta­poh­jan tämän suven alus­sa jul­kai­se­maa tapah­tu­ma­ka­len­te­ria. Kesä­leh­teen pai­net­tua alu­een tapah­tu­ma­lis­taus­ta on sivu­kau­pal­la. Lyhen­net­ty ver­sio on jul­kais­tu tämän vii­kon alku­puo­lel­la uudel­leen myös Ran­ta­poh­jan verk­ko­si­vul­la ja löy­tyy­pä sii­hen link­ki myös Facebookista.


Kal­le Pää­ta­lon tuo­tan­nos­sa riit­täi­si tutkittavaa

1960–1970-luvuilla kau­pun­gis­tu­neet suo­ma­lai­set hank­ki­vat ker­ros­ta­lo­ko­tei­hin­sa ja oma­ko­ti­ta­loi­hin­sa soh­va­ka­lus­ton kans­sa samaan aikaan kir­ja­hyl­lyn. Oli muu­tet­tu maal­ta kau­pun­kiin, oli hiu­kan vau­ras­tut­tu ja kir­ja­hyl­ly oli muun vau­ras­tu­mi­sen lisäk­si merk­ki sii­tä, että sivis­tys­kin kiin­nos­ti. Nyky­ään­hän kir­ja­hyl­ly­jä ei juu­ri enää han­ki­ta, vaan isom­pia televisioita.

Vain Tilaa­jil­le

Haluai­sit­ko jat­kaa lukemista?

Kir­jau­du sisään tai tee tilaus


Toi­mit­ta­jal­ta: Tois­tan­ko taas van­haa virttä?

Kan­nat­taa­ko sii­hen ja sen vai­ku­tuk­siin enää pala­ta? Onhan sii­tä jo aikaa tois­ta­kym­men­tä vuot­ta ja pal­jon on vet­tä vir­ran­nut Oulu‑, Ii- ja Kii­min­ki­jois­sa sen jäl­keen. Tar­koi­tan nyt Oulun seu­dun suur­ta kun­ta­lii­tos­ta vii­me vuo­si­kym­me­nen alku­puo­lel­la. Sitä moi­ti­taan yhä Hau­ki­pu­taal­la, Kii­min­gis­sä, Yli-Iis­sä ja jo aiem­min Ouluun liit­ty­nees­sä Yli­kii­min­gis­sä ja mik­sei Oulun­sa­los­sa­kin. Lii­tok­sen siu­nauk­sel­li­suut­ta on har­vem­pi ylis­tä­nyt – edes kan­ta­kir­jaou­lu­lais­ten suus­ta en ole sel­lais­ta kuullut.



Hyvät Ran­ta­poh­jan ystä­vät, sisäl­tö rat­kai­see – Ran­ta­poh­ja kas­vaa sivu­mää­räl­tään ja alkaa ilmes­tyä ker­ran viikossa

Me tääl­lä Ran­ta­poh­jan toi­mi­tuk­ses­sa ryh­dym­me lähiai­koi­na teke­mään sivu­mää­räl­tään suu­rem­paa leh­teä ja jul­kai­sem­me sen jat­kos­sa ker­ran vii­kos­sa. Tiis­tain nume­ro jää pois, ja tors­tai­sin ilmes­ty­vä pape­ri­leh­ti tulee ole­maan nykyis­tä tuh­dim­pi, parem­pi ja kat­ta­vam­pi sisäl­löl­tään. Uusi aika alkaa 8.6.2026 alka­val­la viikolla.





Poruk­ka kool­la: Kevät­tä kei­kau­tet­tiin Haukiputaalla

Hau­ki­pu­taan lion­sien jo perin­teek­si muo­dos­tu­nut Kevät­kei­kaus pai­kal­li­sil­le kehi­tys­vam­mai­sil­le jär­jes­tet­tiin kes­ki­viik­ko­na 15.4.2026 Hau­ki­pu­taal­la Kah­­vi­­la-Ravin­­to­­la Nyy­man­nis­sa. Ohjel­ma ete­ni tut­tuun tapaan. Ensin jumpattiin,…


Toi­mit­ta­jal­ta: Jär­ki pääs­sä tulen kanssa

Oli­pa syn­tyä vahin­ko täs­sä muu­ta­ma vuo­si sit­ten. Täl­lai­seen keväi­seen kui­vaan aikaan olim­me kerän­neet risu­ja ja muu­ta ros­kaa pel­lon lai­taan. Ja mikä­pä sit­ten oli­si­kaan muka­vam­paa aurin­koi­sen kevät­sun­nun­tain viet­toa kuin nuo­tioi­da ne pois.


Toi­mit­ta­jal­ta: Pää­tök­siä pal­ve­lu­ver­kos­ta teh­dään pian

Oulun kau­pun­gin­val­tuus­to kokoon­tuu noin kah­den kuu­kau­den kulut­tua päät­tä­mään Oulun pal­ve­lu­ver­kos­ta. Kau­pun­gin viran­hal­ti­joi­den esi­tys ulot­tuu vai­heit­tai­se­na ensi vuo­si­kym­me­nen puo­leen­vä­liin saak­ka. Jos esi­tys toteu­tuu, se mer­kit­see suu­ria muu­tok­sia kou­lu­verk­koon sekä mui­hin sivis­tys- ja kulttuuripalveluihin.


Toi­mit­ta­jal­ta: Joko pitäi­si vaihtaa?

Tätä­hän sitä nyt on päh­käil­ty meil­lä ja ehkä teil­lä­kin. Joko sitä toh­ti­si alkaa ajaa kesä­ren­kail­la. Parem­pi puo­lis­ko sitä meil­lä jo kii­reh­ti, mut­ta sain vii­vy­tet­tyä aina­kin pää­siäi­sen yli. Yöl­lä on ollut pak­ka­sia ja ken­ties autol­la käy­dään pää­siäi­sen aikaan Lapin suun­nal­la. Ja oli­si sää­en­nus­te vaik­ka mikä, niin kyl­lä siel­lä aina­kin jois­sain pai­koin on liu­kas­ta. Näin ajat­te­len kai­ken varalta.