Kii­min­ki­jo­ki tul­vi rajus­ti kevääl­lä 2013

Kiiminkijoki oli hurjalla päällä keväällä 2013.

Kii­min­ki­jo­ki oli hur­jal­la pääl­lä kevääl­lä 2013.

Kii­min­ki­jo­ki tul­vi monin pai­koin rajus­ti huh­ti­kuus­sa 2013. Lei­ke on leh­des­tä 25.4.2013. Ran­ta­poh­ja kir­joit­ti tul­vas­ta useas­sa nume­ros­saan kevääl­lä 2013.

Kii­min­gin Ala­ky­läs­sä vesi kat­koi tei­tä ja kas­te­li raken­nuk­sia. Tul­va las­ki välil­lä kylän koh­dal­la, mut­ta sit­ten tilan­ne vai­keu­tui uudel­leen. Poik­keuk­sel­li­nen joen tilan­ne oli myös Hau­ki­pu­taal­la. Yli­kii­min­gis­sä muo­dos­tui jää­pa­to kirk­ko­su­van­non paik­keil­le. Se nos­ti vet­tä niin, että Oulun­tie oli poik­ki kah­des­ta­kin koh­das­ta. Koti­seu­tu­museon alu­eel­la pys­tyi sou­te­le­maan veneel­lä. Tul­vaan liit­tyi myös traa­gi­nen kuolemantapaus.

Koko jut­tu on luet­ta­vis­sa Ran­ta­poh­jan yli 10 vuo­den taak­se ulot­tu­vas­sa näköis­leh­tiar­kis­tos­sa. Ran­ta­poh­jan digi­lu­kuoi­keu­det kuu­lu­vat ilman eri veloi­tus­ta myös Ran­ta­poh­jan pape­ri­leh­den tilaajille.

Ran­ta­poh­jan Sehän oli ihan vas­ta! ‑osios­sa muis­tel­laan ei niin mah­dot­to­man van­ho­ja uuti­sia ja asioita.