Suomessa vietetään kaatuneitten muistopäivää sunnuntaina 17. toukokuuta 2026. Päivä on omistettu niille, jotka ovat menettäneet henkensä Suomen itsenäisyyden puolustamisessa ja rauhanturvatehtävissä. Oulun seurakunnissa heitä muistetaan juhlin ja jumalanpalveluksin.
Haukiputaalla kaatuneita muistetaan messussa ja sen jälkeisessä juhlassa kello 10 alkaen. Messun toimittaa Saila Karppinen ja mukana on Haukiputaan Mieskuoro. Messua voi seurata myös Verkkokirkon kautta.
Messun jälkeen lasketaan seppeleet sankarihaudoille, minkä jälkeen seurakuntakeskuksessa järjestetään kaikille avoin juhla kahvitarjoiluineen. Juhlapuheen pitää tuomiorovasti emeritus Matti Pikkarainen. Musiikista vastaavat Haukiputaan Mieskuoro johtajanaan Mihkel Koldits sekä pianisti Arttu Nevala.
Karjasillan kirkossa järjestetään kaatuneitten muistopäivän juhla sunnuntaina 17.5. kello 17. Juhlassa kuullaan puheenvuoroja ja musiikkia. Kirkkoherra Jaakko Tuisku lausuu tervetuliaissanat ja kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jarmo Husso pitää juhlapuheen. Tilaisuudessa esiintyvät Oulun Laulupojat Eeva Maija Sorvarin johdolla sekä lauluryhmä Käköset. Lisäksi ohjelmassa on runonlausuntaa. Yleisö on tervetullut osallistumaan lauluihin. Tilaisuuden siunaa rovasti Marko Patronen Oulun ortodoksisesta seurakunnasta ja juhlan päätteeksi on kahvitarjoilu.
Myös Oulujoen ja Oulunsalon kirkoissa muistetaan kaatuneita messussa kello 10 alkaen, jonka jälkeen lasketaan seppele sankarihaudoille. Oulunsalon messua on mahdollista seurata Verkkokirkon kautta.
Oulun hautausmaalla on Kaatuneitten muistopäivän kunniakäynti ja seppeleenlasku klo 12.


