Työnsä voi aina löytää uudelleen
”Koulupäivän jälkeen, kun oppilaat ovat jo lähteneet kotiin, löydän työpöydältäni oppilaani sydänpiirustuksen ja pienen viestin, jossa lukee: maailman paras ope.…
Lue lisää”Koulupäivän jälkeen, kun oppilaat ovat jo lähteneet kotiin, löydän työpöydältäni oppilaani sydänpiirustuksen ja pienen viestin, jossa lukee: maailman paras ope.…
Lue lisääIlmatar kehittää tuulivoimaa Yli-Iin Kotaselän alueelle. Hanke on herättänyt paljon vastustusta Yli-Iissä erityisesti sen vuoksi, että tuulivoimapuiston alue sijaitsi alkuperäisten suunnitelmien mukaan melko lähellä Yli-Iin keskustaa. Vastustusta ovat asukkaiden keskuudessa lisänneet useat Yli-Iin läheisyyteen suunnitellut tuulivoimapuistot yhteisvaikutuksineen.
Lämmin ja aurinkoinen kevätsää vastaanotti Jäälinmajan rannassa pilkkijät, hiihtäjät ja muut koko perheen talvitapahtumaan saapuneet. Porukkaa oli liikkeellä todella paljon ja varsinkin pilkkikisa veti suuren määrä osallistujia järvelle. Hernesoppa ja muut herkut tekivät kauppansa, tunnelma oli hyvä ja kuulumisia vaihdettiin. Vauhtia oli tarjolla niin hoijakan kuin poronkin kyydissä.
Jäälin Asukasyhdistys ry:n pitkäaikainen puheenjohtaja Jari Laru luopui puheenjohtajuudesta. Tilalle valittiin Sirpa Tikkala. Yhdistyksen hallituksen jäseniksi valittiin Jari Laru, Mirkka Järvi, Joni Meriläinen, Sari Järvi, Jussi Arponen, Virva Hirvi-Nevala ja Jaana Jäntti. Varajäseniksi valittiin Sami Jussila ja Johanna Liinamaa.
Kiiminkijoen sisäilmaongelmaisen koulun korvaavaa rakennusta on odotettu jo pitkään. SIKU-lautakunnassa ja yhdyskuntalautakunnassa asiaa on käsitelty v. 2021. Hankeselvityksen loppuraportti on yli kahden vuoden takaa, tammikuulta 2022.
Viimeisen vuosikymmenen ajan olen kuullut niin opetusalan ammattilaisten, ekonomien kuin päättäjienkin puhuvan siitä, ettei eläkevirkoja tule jatkossa olemaan ja tulevaisuudessa meistä kukaan ei enää pysty ajattelemaan hakeutuvansa työhön sillä mentaliteetilla, että viettäisi siinä koko uransa. On puhuttu paljon siitä, että jokainen joutuu opiskelemaan itselleen todennäköisesti ainakin yhden uuden ammatin ensimmäisen ammatin tueksi tai vaihtaa kokonaan alaa.
Iin avoin tietomestaruuskilpailu keräsi hyvän ja tasokkaan osanottajajoukon Iin Järjestötalolle. Verrattain selvän voiton nappasi odotetusti Oulun seudun kärkipään tietäjistä koostuva Tultasyöksevä hirviö. Muista mitaleista käytiin tiukka kisa tilanteen vaihdellessa osio osiolta. Ilahduttavaa on naiskilpailijoiden kasvava joukko.Kolmelle parhaalle joukkueelle jaettiin hienot Iin Wanha Hamina-aiheiset mitalit ja Ii-aiheisia kirjapalkintoja.
Mauno Pentti Kuha Iistä kuoli 22.1. Hän oli 73-vuotias.
Marlinkia, makkaraa ja mansikkahillolla maustettuja herkullisia räiskäleitä sekä ihanaa aurinkoista kevätsäätä tarjosi martinniemeläinen ”Talavirieha” sunnuntaina 17.3. Ukkolanrannan laavulle oli kerääntynyt noin pari sataa henkilöä sunnuntaista ulkoilmatapahtumaa viettämään. Martinniemen kyläyhdistyksen järjestämä jokatalvinen tapahtuma taisi olla jo kahdeskymmenes.
Jääliläinen luokanopettaja, nykyisin Merijärven Koivupuhdon koulun rehtori Sirpa Tikkala vastaanotti Tasavallan Presidentin myöntämän Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitalin kultaristein.
Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piirin kevätkokous teki kannanoton, jossa halutaan kiinnittää päättäjien huomion yhdistysten ja järjestöjen kipeästi tarvitsemiin tiloihin.
Pudasjärven kaupunki osallistuu hankkeeseen, jonka tarkoituksena on pitää huolta Kiiminkijoen vesistöstä. Samaan aikaan se suunnittelee Hetekylän Aittovaaraan tuulivoimaa, jonka rakentaminen vaarantaa suojellun Kiiminkijoen vesistön. Tuulivoima-aluehan sijaitsee Kiiminkijoen valuma-alueella.
Haukiputtaan kirkonkylän kaupallinen keskus(ta) kellahtanut vuosien varrella epätasapainoon kirkon puolelle “vanhaa nelostietä”. Eikö toisen puolen keskeiselläkään paikalla olevat liiketilat tosiaan kelpaa enää kenellekään, kun tyhjillään tönöttävät?! ‑Hajattelija
Torstain 29.2. Rantapohjassa nro 17 oli kirjoitus Oulun hyvistä pyöräilyolosuhteista ja loistavasta pyöräilyverkostosta, joka ei pääty kaupungin rajoille. Se onkin osittain totta, mutta esimerkiksi Oulun pohjoispuolella on harmittavaa, että pyörätie päättyy Haukiputaalla Törmäntien risteykseen, ennen Martinniemen ja Asemantien valoristeystä.