Rantapohjan minigallup: Äänestätkö EU-vaaleissa?
Rantapohja kysyi katugallupissa, aiotko äänestää tulevissa Euroopan parlamenttivaaleissa?
Lue lisääRantapohja kysyi katugallupissa, aiotko äänestää tulevissa Euroopan parlamenttivaaleissa?
Lue lisääEuroparlamenttivaalit järjestetään Suomessa sunnuntaina 26.5. Ennakkoäänestys on kotimaassa keskiviikosta 15. tiistaihin 21.5. ja ulkomailla 15.–18.5. Vaalipiirejä on Suomessa yksi, jonka.…..
Rantapohjasta 26.4.1979: Oli torilla kaksi kalakauppiasta kojut vierekkäin. Tuli oikein hieno rouva kalaostoksille ja ihasteli, että ai kun on hyvän näköisiä kaloja, mitenkä nämä on pyydetty. Silloin kuului naapurikojusta kuiskaus: — Ne on pyydetty myrkyllä.
Yli-Iin taidepiirin Ryhmä ‑75 maalauksia on nähtävillä Yli-Iin kirjastossa toukokuun loppuun saakka.
Iiläinen Marja-Leena Pernu on laittanut lapsuusmuistonsa Iin Raasakasta runomuotoon, kuvittanut ne ja julkaissut kokonaisuuden kirjana. Tuula Paakkola sävelsi runot lauluiksi, jotka Hissunkissun-orkesteri levytti. Lauluista muotoutui myös Kun mummu oli pieni tyttö ‑lastenkonsertti, joka hauskutti kuulijoita tiistaina Nätteporissa.
Iiläiset Jenna ja Juho Pähtilä ovat saaneet kolmannen lapsensa. Tyttövauva painoi syntyessään 3 900 grammaa ja oli 50,5 senttiä pitkä. Myös isoveljet Joonas ja Joel ovat ylpeitä uudesta perheenjäsenestä.
Tilastokeskuksen mukaan kuntasektorilla työskentelevien kokoaikaisten ja täyttä palkkaa saaneiden kuukausipalkkaisten palkansaajien säännöllisen työajan ansion mediaani oli 2 834 euroa kuukaudessa vuonna 2018. Säännöllisen työajan ansioiden keskiarvo oli 3 105 euroa kuukaudessa. Kuntasektorin kuukausipalkkaista palkansaajista 81 prosenttia oli naisia. Naisten mediaaniansiot olivat 2 771 euroa kuukaudessa ja miesten 3 241 euroa. Kuntasektorin nimellisansiot nousivat ansiotasoindeksin ennakkotietojen mukaan 1,7 prosenttia vuoden 2017 loka-joulukuusta vuoden 2018 vastaavaan ajankohtaan.
Äitienpäiväruusut ja lukuisat muut kesäkukat ovat puhjenneet kukkaan ja vihannesten taimet ovat hyvässä kasvussa Säynäjäahon puutarhalla Pateniemen Herukassa. Puutarha avattiin perinteisesti heti vapun jälkeen ja edessä on sesonki, joka on vilkkaimmillaan toukokuun viimeisellä viikolla ennen koulujen päättymistä.
Oulun Osuuspankin tammi–maaliskuun kasvu jatkui nopeana liiketoiminnan kaikilla osa-alueilla, kertoo pankki. Uusia omistaja-asiakkaita pankki sai 1 341 eli selkeästi edellisvuotta enemmän (832). Myös Oulun kaupunki ja Oulun seutu ovat jatkaneet kasvua. Väestön määrän lisääntyminen, uusien asuntojen rakentaminen ja suotuisa työpaikkakehitys luovat hyviä edellytyksiä pankin kasvulle.
Kiimingin ABC:n pihalla oli tiistaina vilinää, kun paikalliset martat olivat pistäneet pihalle pystyyn kirppistapahtuman. Tänä vuonna vietetään koko Marttajärjestön 120-vuotisjuhlaa. Pienempien paikallisten tapahtumien ohessa vuosi huipentuu Helsingin Senaatintorilla järjestettävään isoon Marttatoriin syyskuussa.
Oululaisen Northern Lights Cheerleading ‑seuran nuorten cheertanssijoiden Amerikan-matkan huipensi Suomen aikuisten cheerleading-maajoukkueen yltäminen lajinsa MM-kultaan.
Huttukylässä syntynyt ja kasvanut, nykyisin martinniemeläinen Paavo Kokko kirjoitti Koitelin kalliosaaret ‑laulun rakkaudesta Koiteliin ja Kiiminkijokeen. Laulun sanat ja sävel syntyivät jo 1990-luvulla, mutta nyt se päätyi levylle Sarmas-yhtyeen omana tuotantona. Sinkku ja siihen liittyvä musiikkivideo julkaistiin viime viikolla. Äänityksen ja miksauksen on tehnyt Tero Vilppola.
Kuusamontien kehittämistä nykyiselle paikalleen Korvenkylän ja Kiimingin Purontien liittymän välillä on tutkittu alustavasti viime talven ja kevään aikana. ELY-keskus, Oulun kaupunki ja Pohjois-Pohjanmaan liitto ovat tehneet tilantarvesuunnittelua, jossa on selvitetty sitä, miten keskikaiteellinen 2+2 ‑kaistainen tie sopisi nykyiselle paikalleen. Alustavasti näyttää siltä, että kehittäminen olisi mahdollista jopa ilman, että yhtäkään tienvarren taloa täytyisi purkaa alta pois.
Kansanedustaja Pekka Aittakummun avustajana on aloittanut Anne-Mari Pekkarinen.
HauPan miesten edustusjoukkue ei kyennyt avaamaan voittotiliään, mutta paransi otteitaan avauspelistä yltäen tasapeliin AC OULU-akatemian vieraana. Toisen puoliajan maalit toivat tulostaululle 1–1 lopputuloksen.