Koi­te­li elää vähin­tään­kin muistoissa

Koiteli elää -ydinväkeä. Pirjo Palonen, Pasi Eskola, Arto Tuohino, Antti Kontio, Kirsi Eskola, Sipe Åqvist ja Mari Järvinen ovat kiitollisia kuluneista vuosista ja haluavat järjestää vielä kunnon läksiäiskemut. Näin kerrottiin kuvatekstissä Rantapohjassa 23.7.2026. Kuva: Joni NalliKoiteli elää -ydinväkeä. Pirjo Palonen, Pasi Eskola, Arto Tuohino, Antti Kontio, Kirsi Eskola, Sipe Åqvist ja Mari Järvinen ovat kiitollisia kuluneista vuosista ja haluavat järjestää vielä kunnon läksiäiskemut. Näin kerrottiin kuvatekstissä Rantapohjassa 23.7.2026. Kuva: Joni Nalli

Koi­te­li elää ‑musiik­ki­fes­ti­vaa­li jär­jes­tet­tiin ensim­mäi­sen ker­ran vuon­na 2011 Koi­te­lin­kos­ken ainut­laa­tui­ses­sa ympä­ris­tös­sä. Saa­tiin tie­tää, että tapah­tu­man taus­tal­la toi­mi vapaa­eh­tois­voi­min aiem­min perus­tet­tu Koi­te­li Elää ry. Kos­ki­la­val­la näh­tiin ensim­mäi­se­nä vuon­na mm. Maris­ka ja Pahat Sudet, Mik­ko Ala­ta­lo, Jark­ko Mar­ti­kai­nen ja Juk­ka Taka­lo. Avaus­vuo­te­na tapah­tu­maan myy­tiin noin 750 lippua.

Noin 15 vuot­ta myö­hem­min Koi­te­li Elää ry tie­dot­ti, että Koi­te­li elää ‑fes­ti­vaa­li jär­jes­te­tään vii­meis­tä ker­taa 14.–15.8.2026.

Lopet­ta­mi­sen syyt oli­vat moni­nai­sia, ker­rot­tiin Ran­ta­poh­jas­sa 23.7.2026. Vapaa­eh­tois­toi­mi­joil­le oli tul­lut ikää lisää ja kun­kin toi­mi­jan int­res­sit muuttuivat.

– Kai­kel­la on aikan­sa, ja tämä oli nyt tämän fes­ta­rin aika. Halut­tiin kukin alkaa teke­mään vähän mui­ta jut­tu­ja. Tämä on kui­ten­kin aikaa vie­vä har­ras­tus, eikä kukaan ole var­si­nai­ses­ti täs­sä palk­ka­töis­sä, fes­ti­vaa­lin tai­teel­li­nen joh­ta­ja Sipe Åqvist sanoi.

Kevääl­lä 2011 perus­te­tun Koi­te­li elää ry:n perus­ta­ja­jä­se­niä oli­vat Lau­ri Tuo­hi­maa, Sir­pa Esko­la (nyk. Sipe Åqvist), Mark­ku Oja­la ja Kir­si Esko­la. Vuon­na 2012 yhdis­tyk­ses­sä ker­rot­tiin olleen pari­kym­men­tä aktii­vis­ta jäsentä.

Vii­me vii­kon­lop­pu­na Koi­te­li elää ‑tapah­tu­mas­sa oli ylei­nen apri­koin­nin koh­de se, että oltiin­ko Koi­te­lin musiik­ki­ta­pah­tu­mas­sa todel­la­kin nyt vii­meis­tä ker­taa vai oli­si­ko tapah­tu­ma kui­ten­kin siir­ty­mäs­sä jon­kin muun tahon jär­jes­tet­tä­väk­si. Ran­ta­poh­jas­sa ker­rot­tiin 23.7.2026, että Koi­te­li elää ry:tä oli jo “kon­tak­toi­tu mah­dol­lis­ten jat­ka­jien toi­mes­ta”. Näh­tä­väk­si jää.

Ran­ta­poh­ja on kir­joit­ta­nut vuo­sien mit­taan pal­jon Koi­te­li elää ‑tapah­tu­mis­ta. Täl­le jut­tuun on kerät­ty kuvia, sivu­ja ja otsi­koi­ta jutuis­ta. Ran­ta­poh­ja oli myös yksi Koi­te­li elää ‑tapah­tu­man yhteistyökumppaneista.