Onka­mon jou­lu­ta­pah­tu­ma yllät­ti iloisesti

Joulukuun kovin pakkaspäivä ei pelottanut Onkamonkylän joulutapahtumaan osallistujia. Kuvat: Lepolan Tila.Joulukuun kovin pakkaspäivä ei pelottanut Onkamonkylän joulutapahtumaan osallistujia. Kuvat: Lepolan Tila.

Onka­mon­ky­län jou­lu­ta­pah­tu­ma ja myy­jäi­set kerä­si­vät run­saas­ti kävi­jöi­tä kovas­ta pak­ka­ses­ta huo­li­mat­ta Lepo­lan tilal­le ja kotie­läin­pi­hal­le. Ilah­dut­ta­van suu­ri osal­lis­tu­ja­mää­rä yllät­ti jär­jes­tä­jät posi­tii­vi­ses­ti. Tapah­tu­man toteut­ti­vat ensim­mäis­tä ker­taa yhdes­sä Lepo­lan Tila ja Onka­mon­ky­län kyläyh­dis­tys 13. joulukuuta.

Myy­jien pöy­dil­tä löy­tyi itse­teh­ty­jä käsi­töi­tä, krans­se­ja, sytyk­kei­tä, vil­la­suk­kia, lei­von­nai­sia, glö­giä, koris­tei­ta ja tilan omaa huna­jaa. Ohjel­mas­sa oli glö­gi- ja pipar­kak­ku­tar­joi­lua. Kyläyh­dis­tys myi mak­ka­raa tilan gril­li­ko­dal­la, jos­sa oli myös arpa­jai­set. Pai­kal­li­nen Onka­mon Hor­ses & Arti­sans myi kep­pi­he­vos­tar­vik­kei­ta ja käsi­töi­tä sekä jou­lu­hat­ta­roi­ta, mis­tä tuli tapah­tu­man hitti. 

– Kaik­ki oli­vat iloi­sel­la jou­lu­tuu­lel­la, ja Onka­mon­ky­län jou­luis­ta mai­se­maa ihas­tel­tiin kovas­ti, ker­to­vat Tai­na ja Jan­ne Immo­nen Lepo­lan tilalta.

Eläi­miä oli näh­tä­vi­nä ja rap­su­tel­ta­vi­na monen­lai­sia. Lepo­lan tilal­la ja kotie­läin­pi­hal­la Onka­mol­la on vuo­hia, lam­pai­ta, pone­ja, afrik­ka­lai­sia kää­piö­vuo­hia, vil­li­si­ko­ja, mini­pos­su­ja, ank­ko­ja sekä pie­nem­piä eläi­miä kuten matei­li­joi­ta, kane­ja, mar­su­ja ja kesyhiiriä. 

Paik­ka on avoin­na ylei­söl­le pää­asias­sa kesäi­sin. Vuo­sit­tain jär­jes­tet­tä­vä pik­ku­jou­lu­ta­pah­tu­ma toteu­tet­tiin nyt ensim­mäis­tä ker­taa yhdes­sä kyläyh­dis­tyk­sen kans­sa, ja samal­la vie­tet­tiin kylä­läis­ten yhteis­tä pik­ku­jou­lua. Onka­mon­ky­län kyläyh­dis­tys on tuo­re yhdis­tys, jon­ka puheen­joh­ta­ja­na toi­mii Johan­na Lauk­ka­nen. Suun­ni­tel­mis­sa on jat­kos­sa­kin jär­jes­tää kylän yhtei­nen joulutapahtuma.