Liikuntakeskus Coren tarina sai alkunsa Haukiputaan Anjanmutkasta 16 vuotta sitten. Jo tuolloin yrittäjät Sanna Halonen ja Katri Kivari halusivat mahdollistaa lähialueen ihmisille monipuoliset harrastuspuitteet.
– Aika on mennyt todella nopeasti kivan tekemisen ja motivoituneiden ihmisten parissa, Halonen hymyilee.
Seuraavaksi vuorossa on Haukiputaan Takomotien pisteen laajentaminen. Takomotien nykyiset tilat avautuivat kaksi vuotta sitten ja Halonen kertoo ihmisten ottaneen paikan mahtavaksi omakseen.
– Kaikenikäiset ovat löytäneet Takomotielle, mutta erityisen hienoa on nuorten määrä salilla.
Haukiputaan Takomotien pistettä rakennettaessa yrittäjät huomioivat jo tuolloin mahdollisuuden laajentamiselle.
– Onhan se mahtavaa, että visio on kantanut tähän pisteeseen. Tätä on tehty yhdessä asiakkaiden ja henkilökunnan kanssa.
Rakennusoikeutta on jäljellä 1800 neliötä, mikä mahdollistaa toiminnan kehittämisen. Nykyinen tila on 1400 neliötä ja laajennuksen myötä neliömäärä tuplaantuu.
– Tahtotila on ollut alusta lähtien se, että voimme tarjota mahdollisimman paljon erilaisia liikuntalajeja.
Laajennusosasta on varattu liiketilaa myös 3–5 yritykselle. Tiloihin on toivottu muun muassa parturi-kampaamoa ja hammaslääkäriä. Nykyisin kaikissa Coren tiloissa on 17 yhteistyöyritystä.
– Yritykset, jotka valikoituvat yhteistyöhön pääsevät itse vaikuttamaan tilojen suunnitteluun.
Varsinainen rakennustyö alkaa, kun kaikki suunnitelmat ja rakentamislupaprosessi ovat valmiina ja laajennuksen avaamisen ajankohta tarkentuu projektin edetessä.
Takomotien pisteessä yrittäjät halusivat panostaa erityisesti voima- ja painonnostoharjoitteluun ja tarjota harrastajille maailmanluokan välineet.
– Haukiputaan Voimailijat järjestävät lauantaisin yhteistreenit, joihin kaikki ovat tervetulleita osallistumaan.
Laajennuksen myötä lajikirjo tulee kasvamaan ja yrittäjät toivovat, että myös uudet harrastajat löytävät liikunnan pariin muun muassa soveltavan liikunnan kautta.
Core tarjoaa myös osana Oulun kaupungin Harrastamisen aarrearkku ‑toimintaa maksuttomia kuntosaliryhmiä yläkoululaisille.
– Kuntosaliharjoittelu on selvästi noussut yhdeksi nuorten lempilajiksi ja ryhmiin on ollut pitkät jonot.
Yrittäjä kertoo nuorten olevan hyvin perillä harjoittelusta.
– Nuoret harjoittelevat fiksusti ja he osaavat hakea tietoa.
Halonen kertoo, että heille on tärkeää pysyä lajien suhteen ajan hermoilla ja maailmalla kehittyviä lajeja halutaan tuoda nopeasti myös pohjoisen leveysasteille.
– Tilat ovat ja tulevat olemaan sellaisia, että ne muuntautuvat useiden lajien käyttöön.



