Pk-yri­tyk­sil­le rahoi­tus­ta hiu­kan helpommin

Pk-yri­tys­ten rahoi­tuk­sen saa­ta­vuus on hel­pot­tu­nut lie­väs­ti syk­sys­tä, ilme­nee Yrit­tä­jä­gal­lu­pis­ta. Edel­leen noin joka vii­des pk-yri­tys ker­too rahoi­tuk­sen vai­keu­tu­neen vii­mei­sen vuo­den aika­na, mut­ta 59 pro­sent­tia arvioi tilan­teen pysy­neen ennal­laan – loka­kuus­sa osuus oli 51 prosenttia.

Rahoi­tus estää yhä lähes puo­let hank­keis­ta aina­kin osit­tain, ja osa yri­tyk­sis­tä ei pys­ty vas­taa­maan kysyn­nän kas­vuun. Kehys­rii­hes­sä hal­li­tus teki pää­tök­sen rahoi­tuk­sen vauhdittamiseksi.

– Tämä ei ole vie­lä sitä, mitä pan­kit ovat lupail­leet. Muu­tos on niin vähäi­nen, ettei pank­kien ilmoit­ta­ma halu keven­tää luot­to­po­li­tiik­kaa näy vie­lä yri­tys­ten arjes­sa, Suo­men Yrit­tä­jien joh­ta­va eko­no­mis­ti Pet­ri Mali­nen sanoo.

Yhte­nä paran­tu­mi­sen syy­nä voi olla val­tion eri­tyis­ra­hoi­tus­yh­tiö Finn­ve­ran mik­ro­y­ri­tyk­sil­le uudel­leen avaa­ma kasvurahoitus.

– Suu­rim­mis­sa pk-yri­tyk­sis­sä ja eri­tyi­ses­ti teol­li­suu­des­sa rahoi­tus­haas­teet ovat edel­leen mer­kit­tä­viä. Myös alku­tuo­tan­nos­sa ongel­mat ovat suu­ria, mut­ta Finn­ve­ran laa­jen­tu­va roo­li voi jat­kos­sa hel­pot­taa tilan­net­ta, Mali­nen sanoo.

Rahoi­tus­haas­teet koh­dis­tu­vat eni­ten vähin­tään vii­den hen­ki­lön mik­ro­y­ri­tyk­siin ja sitä suu­rem­piin pk-yri­tyk­siin. Teol­li­suus ja alku­tuo­tan­to rapor­toi­vat suu­rim­mis­ta vaikeuksista.

Hank­kei­ta jää nyt hie­man aiem­paa har­vem­min koko­naan toteu­tu­mat­ta, mut­ta rahoi­tus estää edel­leen lähes puo­let hank­keis­ta aina­kin osit­tain. Yli yhdek­sän hen­ki­lön pk-yri­tyk­sis­sä pul­lon­kau­lat näky­vät eri­tyi­sen selvästi.