Mopo­ja ja mopo­miit­te­jä val­vo­taan tehostetusti

Mopoilukausi on alkanut. Poliisi on jo saanut ensimmäiset valvontapyynnöt. Kuva: Rantapohjan arkistoMopoilukausi on alkanut. Poliisi on jo saanut ensimmäiset valvontapyynnöt. Kuva: Rantapohjan arkisto

Kevään tul­len polii­si saa taas ene­ne­vis­sä mää­rin kan­sa­lai­sil­ta val­von­ta­pyyn­tö­jä mopois­ta ja kokoon­tu­mis­ajois­ta. Tehos­te­tul­la val­von­ta­jak­sol­la 27.4.–10.5. Oulun polii­si­lai­tos koh­den­taa val­von­taa eri­tyi­ses­ti nii­hin koh­tei­siin, jois­ta ilmoi­tuk­sia on tul­lut runsaasti. 

Val­von­ta­jak­son aika­na kes­ki­ty­tään polii­sin mukaan eri­tyi­ses­ti mopo­jen kul­jet­ta­jien kun­toon, ajo-oikeu­den riit­tä­vyy­teen, suo­ja­ky­pä­rän käyt­töön sekä lii­ken­ne­sään­tö­jen nou­dat­ta­mi­seen. Myös ajo­neu­vo­jen raken­tee­seen ja kun­toon kiin­ni­te­tään huomiota. 

Mopo­jen lisäk­si val­vo­taan myös moot­to­ri­pyö­riä ja mui­ta kevyi­tä neli­pyö­räi­siä ajo­neu­vo­ja. Val­von­nas­sa kiin­ni­te­tään huo­mio­ta myös mah­dol­li­ses­ti moot­to­ri­käyt­töi­sik­si ajo­neu­voik­si muu­tet­tui­hin kevyi­siin sähköajoneuvoihin. 

Mopon virit­tä­mi­nen on kiel­let­tyä. Jos ajo­neu­von nopeus on yli 65 km/h tai mopoon on vaih­det­tu 50 cc tai suu­rem­pi sylin­te­ri, sen ajo­neu­vo­luok­ka vaih­tuu moot­to­ri­pyö­räk­si. Mopo­kor­til­la täl­lai­sen ajo­neu­von kul­jet­ta­mi­ses­ta saa sak­koa ja väliai­kais­ta ajokieltoa.

Polii­sia kar­kuun aja­mi­nen joh­taa pää­sään­töi­ses­ti tör­ke­ään lii­ken­ne­tur­val­li­suu­den vaa­ran­ta­mi­seen ja asia käsi­tel­lään lopul­li­ses­ti kärä­jä­oi­keu­des­sa. Sakois­ta ja kärä­jä­oi­keu­den pää­tök­sis­tä jää mer­kin­tä rikosrekisteriin.

Huol­ta­jien tulee olla kiin­nos­tu­nei­ta nuo­ren käyt­tä­mien ajo­neu­vo­jen kun­nos­ta. Mopo on suo­jaa­ma­ton ajo­neu­vo, ja sik­si tur­val­li­suus­te­ki­jöi­hin pitää kiin­nit­tää huomiota.