Mik­si jopoil­la on etuoikeuksia?

Onko sinus­ta oikein, että jopot (jous­ta­van perus­o­pe­tuk­sen oppilaat)pääsevät reis­sui­hin, eivät saa läk­syä, teke­vät yleen­sä vapaa­eh­toi­sia kokei­ta ja saa­vat makoil­la päi­vät soh­val­la? Minus­ta ei aina­kaan ole.

Minus­ta jopo­jen tilan­ne ei ole tasa-arvoi­nen, kos­ka hei­dän kou­lun­käyn­tin­sä on hel­pom­paa ja haus­kem­paa, ja moni hakee­kin jopol­le vain sen help­pou­den takia. Mik­si jopoil­la on yli­mää­räi­siä reis­su­ja ja haus­kuuk­sia, eikä vain saman­lais­ta opis­ke­lua kuten meil­lä muil­la on? Jokai­nen meis­tä haluai­si saa­da saman­lais­ta koh­te­lua kuin jopot.

Mie­les­tä­ni oli­si rei­lum­paa, jos myös jopoil­la oli­si pakol­li­sia kokei­ta ilman kir­jo­ja ja heil­le tuli­si koti­teh­tä­viä ja he teki­si­vät vain samo­ja reis­su­ja mitä mekin. On väsyt­tä­vää, kun jou­tuu herää­mään kou­luun aikai­sin aamul­la ja aloit­ta­maan heti opis­ke­lun pen­kil­lä, joka on kuin tiiliä.

Ajat­te­le­pa itse­si yhte­nä jopo-luo­kan oppi­laa­na. Tie­dän, että sil­loin saat­tai­sit aja­tel­la toi­sin. Tilan­ne oli­si ihan nor­maa­li ja tyk­käi­sit sii­tä, että olet siel­lä. Joka päi­vä menet kou­luun, soh­val­le vil­tin alle ja juot kah­via, etkä oikeas­taan edes ajat­te­le, mil­lais­ta oli­si, jos et oli­si jopol­la. Tyk­käi­sit olla siel­lä, ja ei oli­si mitään vikaa sii­nä, että jopoil­la on hel­pom­paa, vaan se oli­si iha­naa. Mut­ta meis­tä muis­ta se oli­si sil­ti epäreilua.

Ymmär­rän kyl­lä sen, että jopot tar­vit­se­vat enem­män tukea ja intoa opis­ke­luun. Ja hei­dän poruk­kan­sa on pie­ni, jot­ta opet­ta­jil­la oli­si parem­min aikaa kes­kit­tyä vain hei­hin ja hei­dän aut­ta­mi­seen­sa. Jopoil­la on siel­lä parem­mat mah­dol­li­suu­den nos­taa omia nume­roi­taan ja tul­la lähei­sem­mäk­si tiet­ty­jen ihmis­ten kans­sa. Mut­ta en sil­ti ymmär­rä sitä, mik­si jopoil­la on niin pal­jon etuoi­keuk­sia opiskelussa.

Eikö perus­o­pe­tuk­ses­sa kokei­ta pidä olla ja koti­teh­tä­viä tul­la, jot­ta asian voi ker­ra­ta myös koto­na, jol­loin se jää parem­min mie­leen? Onko sekään rei­lua, että jopoil­la on hel­pom­pi nos­taa nume­roi­ta, sil­lä niin pie­nes­sä poru­kas­sa opet­ta­jat näke­vät ja tie­tä­vät mihin oppi­las oikeas­ti pys­tyy, vaik­ka oli­si­kin ujo?

Ehdo­tan­kin, että niil­lä­kin oppi­lail­la, jot­ka eivät ole jopol­la, oli­si joi­tain etuoi­keuk­sia. Tän­ne kou­lul­le voi­si ostaa enem­män soh­via ja vilt­te­jä. Myös koti­teh­tä­viä voi­si vähen­tää, jois­ta­kin aineista.

Oli­si hyvä, jos joi­ta­kin jopo­jen etuoi­keuk­sia vähen­net­täi­siin, esi­mer­kik­si kah­vin­juon­ti lope­tet­tai­siin, sil­lä se oli­si rei­luin­ta meil­le kai­kil­le. Tai muil­le­kin lisät­täi­siin kah­vin­juon­tia. Jopo­jen tilan­tees­ta ei tar­vit­si­si sil­loin valit­taa niin paljon.

Yli-Iin kou­lun kahdeksasluokkalainen 

Jut­tu jul­kais­taan osa­na Ran­ta­poh­jan ja alu­een kou­lu­jen välis­tä yhteistyötä