Suomen tuulivoimakuntien verkosto vakuuttaa, että Suomessa voi nukkua yönsä huoletta, kun aiheena on sähkön riittävyys yhteiskunnan eri toiminnoille mukaan lukien teollisuuden eri tarpeet niin datakeskuksissa kuin metallin jalostuksessa. Kannanotossaan verkosto korostaa, että nopeimmin ja edullisimmin sähkön kasvavaan tarpeeseen vastataan aurinko- ja tuulivoimaa lisärakentamalla.
Tuulivoimakuntien mukaan ilman kuntien aktiivista kaavoitusta Suomessa ei olisi rakentamisvalmiina noin 15 terawattituntia (TWh) vuosittaista sähköntuotantoa, joka on tuotettavissa kotimaisella tuuli- ja aurinkovoimalla. 15 TWh edustaa määrää, jolla voidaan kattaa esimerkiksi Raahen terästehtaan ja datakeskusten arvioidun sähkön tarpeen vuonna 2030.
– Kuntien ja kotimaisen uusiutuvien yhteyttä sekä ansioita on vielä hahmotettu heikosti. Olemme aidosti suuren talouskasvun äärellä, mikä ei ole enää juhlapuhetta vaan todellisia investointeja, jotka ovat ensiarvoisen tärkeitä koko Suomelle ja laajemminkin. Kuntien rakentamisluvalliset energiahankkeet varmistavat sähkön riittävyyden tämän vuosikymmenen aikana, ja kaavoituksessa olevat hankkeet takaavat sähkön seuraavalle vuosikymmenelle, Iin kunnanjohtaja ja tuulivoimakuntaverkoston puheenjohtaja Marjukka Manninen valaisee.
Ennakoitava kaavoitusprosessi on tuulivoimakuntien mukaan investointien toteutumisen kannalta aivan keskeistä samoin voimalaitosveron muodossa tuleva kompensaatio. Ennustettavuutta haastaa eduskuntakäsittelyssä oleva alueidenkäyttölaki, joka on tuomassa lisäsääntelyä uusiutuvan energian rakentamiseen.
Suomen tuulivoimakuntien verkosto perustettiin vuonna 2022 kuudentoista kunnanjohtajan voimin. Verkostomaiseen keskustelufoorumiin osallistuu pääasiassa kunnanjohtajia Suomen noin 150 kunnasta, joissa on jo rakennettua tuulivoimaa tai vähintään aloitettu ensimmäisen tuulivoimahankkeen kaavoitus.


