Robot­ti­ki­rur­gi­aa 15 vuot­ta OYSissa

Oulun yli­opis­tol­li­ses­sa sai­raa­las­sa tulee tänä vuon­na kulu­neek­si 15 vuot­ta robot­tia­vus­teis­ten leik­kaus­ten aloit­ta­mi­ses­ta. Vuon­na 2011 käyn­nis­ty­nyt toi­min­ta on vakiin­nut­ta­nut ase­man­sa kes­kei­se­nä osa­na OYSin leikkaustoimintaa.

Vuo­den 2026 alus­ta robot­ti­ki­rur­gi­aa on teh­ty kol­mes­sa leik­kaus­sa­lis­sa vii­den eri­koi­sa­lan yhteis­työ­nä. Kol­man­nen leik­kaus­ro­bo­tin käyt­töön­ot­to vah­vis­taa OYSin ase­maa val­ta­kun­nal­li­se­na robot­ti­ki­rur­gian kes­kuk­se­na ja mah­dol­lis­taa entis­tä laa­jem­man ja suju­vam­man hoi­don alu­een potilaille.

Ensim­mäi­nen leik­kaus­ro­bot­ti, Da Vinci Si, otet­tiin käyt­töön maa­lis­kuus­sa 2011 uro­lo­gian, gyne­ko­lo­gian ja gastro­ki­rur­gian tar­pei­siin. Sit­tem­min toi­min­ta on laa­jen­tu­nut useil­le eri eri­kois­aloil­le. Täl­lä het­kel­lä käy­tös­sä on kak­si Da Vinci Xi ‑leik­kaus­ro­bot­tia ja yksi Da Vinci X ‑robot­ti, ja robot­tia­vus­tei­sia leik­kauk­sia teh­dään joka arki­päi­vä kol­mes­sa leikkaussalissa.

Val­tao­sa robot­tia­vus­tei­sis­ta toi­men­pi­teis­tä on syö­pä­ki­rur­gi­aa. Robot­ti­tek­no­lo­gi­aa hyö­dyn­ne­tään muun muas­sa etu­rau­ha­sen, munuais­ten, virt­sa­ra­kon, koh­dun, perä­suo­len, ruo­ka­tor­ven, maha­lau­kun, keuh­ko­jen ja nie­lun alu­een syö­pien leik­kaus­hoi­dos­sa. Robot­tia­vus­tei­nen kirur­gia on mini-inva­sii­vis­ta tähys­tys­ki­rur­gi­aa, joka tukee poti­lai­den nopeam­paa toi­pu­mis­ta ja vähen­tää kompli­kaa­tioi­den riskiä.

Robot­ti­ki­rur­gi­aa hyö­dyn­ne­tään myös hyvän­laa­tuis­ten sai­rauk­sien hoi­dos­sa, kuten endo­met­rioo­si- ja tyrä­ki­rur­gias­sa. Kol­man­nen leik­kaus­ro­bo­tin myö­tä käyt­töä voi­daan jat­kos­sa laa­jen­taa enti­ses­tään esi­mer­kik­si hai­ma- ja pak­susuo­li­syö­pien kirur­gi­seen hoitoon.

– Tavoit­tee­nam­me on hyö­dyn­tää robot­ti­ki­rur­gi­aa yhä laa­jem­min ja kehit­tää hoi­toa niin, että poti­laat toi­pu­vat entis­tä nopeam­min ja hoi­toa­jat lyhe­ne­vät, ker­too robot­ti­ki­rur­gian vas­tuu­ki­rur­gi, yli­lää­kä­ri Tero Rau­tio.

Vii­den­tois­ta vuo­den merk­ki­paa­lun kun­niak­si OYSis­sa jär­jes­te­tään avoin ylei­sö­ti­lai­suus tors­tai­na 21.5.2026 klo 9–12.

Tilai­suu­des­sa kuul­laan asian­tun­ti­ja­pu­heen­vuo­ro­ja robot­ti­ki­rur­gian kehi­tyk­ses­tä, eri eri­koi­sa­lo­jen näkö­kul­mis­ta, moniam­ma­til­li­ses­ta yhteis­työs­tä sekä poti­lai­den koke­muk­sis­ta. Tilai­suu­des­sa kuul­laan myös Thel­ma Mäki­ky­rön sää­tiön sekä Poh­jois-Suo­men sosi­aa­li- ja ter­vey­den­huol­lon tuki­sää­tiön eli Tert­tu-sää­tiön edus­ta­jien puheen­vuo­rot robot­ti­ki­rur­gian kehit­tä­mi­sen tuke­mi­ses­ta sekä lah­joi­tus­toi­min­nan ajan­koh­tai­sis­ta teemoista.

Esil­lä on OYSis­sa käy­tös­sä ole­via leik­kaus­ro­bot­te­ja, ja ylei­söl­lä on mah­dol­li­suus tutus­tua nii­den toi­min­taan käytännössä.