Osaat­ko käyt­tää säh­kö­ham­mas­har­jaa, oikeal­la käy­töl­lä ham­paat ja ike­net voi­vat hyvin, tah­nal­la­kin on merkitystä

Perin­tei­sel­lä ham­mas­har­jal­la saa aikaan hyvää tulos­ta, jos ham­pai­den har­jaa­mi­seen panos­taa aikaa ja har­jaa pait­si pit­kään, myös huo­lel­li­ses­ti. Hom­ma hel­pot­tuu hie­man, jos kään­tyy säh­kö­ham­mas­har­jan puo­leen. Aikaa har­jauk­seen tuli­si säh­kö­har­jal­la­kin käyt­tää aina­kin pari minuut­tia, mut­ta tut­ki­mus­näy­tön perus­teel­la säh­kö­ham­mas­har­ja puh­dis­taa ham­paat parem­min kuin käsi­käyt­töi­nen hammasharja.





Ikä ja teknologia

Vii­me vuo­sien aika­na on tek­no­lo­gias­sa tapah­tu­nut niin hui­maa kehi­tys­tä, että se hei­kom­paa hir­vit­tää. Kaik­ki­ne lon­ke­roi­neen se kie­tou­tuu mei­dän kaik­kien joka­päi­väi­seen elä­määm­me ja ellem­me pysy muka­na, olem­me het­ken kulut­tua ulko­na kuin lumiukot.

Vain Tilaa­jil­le

Haluai­sit­ko jat­kaa lukemista?

Kir­jau­du sisään tai tee tilaus


Kirp­pu­to­rien valvonnasta

On tul­lut käy­tyä ja vähän myy­tyä­kin van­haa ja käy­tet­tyä pik­ku­ta­va­raa. Käy­te­tyn tava­ran yrit­tä­jä vas­taa toi­min­nas­sa muun muas­sa sii­tä, että tava­raa ei varas­te­ta. Näin aina­kin ole­te­taan. Käy­tän­nös­sä ei aina näin ole.

Vain Tilaa­jil­le

Haluai­sit­ko jat­kaa lukemista?

Kir­jau­du sisään tai tee tilaus



Pre­si­dent­ti Stubb vie­rai­lee Oulus­sa ja Kemissä

Tasa­val­lan pre­si­dent­ti Alexan­der Stubb vie­rai­lee Oulus­sa ja Kemis­sä kes­ki­viik­ko­na 23. loka­kuu­ta. Aamu­päi­väl­lä pre­si­dent­ti vie­rai­lee Oulun yli­opis­tol­la ja tutus­tuu 6G-tut­ki­mus­oh­jel­maan sekä yri­ty­syh­teis­työ­hön. Yli­opis­tol­ta pre­si­dent­ti siir­tyy Oulun yli­opis­tol­li­sen sai­raa­lan vih­kiäi­siin, jos­sa hän pitää juhlapuheen.



Oulun kau­pun­gin talous­ar­vio­esi­tyk­ses­sä vie­lä sorvattavaa

Oulun kau­pun­gin­hal­li­tus kokoon­tui talous­ar­vio­se­mi­naa­riin ja kokouk­seen Rova­nie­mel­le vii­me tors­tai­na ja per­jan­tai­na. Semi­naa­rin ja kokouk­sen ker­ro­taan suju­neen hyväs­sä yhteis­hen­ges­sä sii­tä huo­li­mat­ta, että talous­ar­vio­muu­tok­sia on teh­ty 46 kappaletta. 


Lapis­sa sodit­tiin 80 vuot­ta sitten

Vaik­ka eril­lis­rau­haan Neu­vos­to­lii­ton kans­sa oli pääs­ty, ja ase­le­po alkoi syys­kuun alus­sa 1944, rie­hui kah­dek­san­kym­men­tä vuot­ta sit­ten Poh­jois-Suo­mes­sa vie­lä Lapin sota, Neu­vos­to­lii­ton val­von­ta­ko­mis­sion edel­lyt­tä­mä sak­sa­lais­ten aja­mi­nen pois Suo­men maaperältä.

Vain Tilaa­jil­le

Haluai­sit­ko jat­kaa lukemista?

Kir­jau­du sisään tai tee tilaus