Torstain 30.4. Rantapohjassa uutisoitiin vaihtoehdoista sijoittaa Iin Nätteporin toiminnot uuteen paikkaan. Uutisessa kerrottiin virheellisesti, että uuden kirjaston rakentaminen maksaisi noin 4–7 miljoonaa euroa.
Pelkästään kirjaston uudisrakennus sekä Kisakentän talon peruskorjaus ja muutos vapaa-aika ja nuorisopalveluille ja Ii-opistolle maksaisi arviolta 2,25 miljoonaa euroa. Uuden toimitalon rakentaminen kaikille toiminnoille maksaisi arviolta 4,75 miljoonaa euroa. Elinkaarikustannukset 25 vuodelle laskettuna olisivat kirjaston uudisrakennuksen ja Kisakentän talon peruskorjauksen sisältävässä vaihtoehdossa 4,5 miljoonaa euroa. Kaikki toiminnot sisältävässä uudisrakennuksessa ne olisivat 7,45 miljoonaa euroa.
Kunnanhallitus esittää 18.5. kokoontuvalle kunnanvaltuustolle, että kirjastolle rakennetaan uudisrakennus ja vapaa-aika- ja nuorisopalvelut sekä Ii-opiston toiminnot sijoitetaan Kisakentän taloon.


