Kan­sal­lis­ro­dun oma festivaali

Yksi kesän odo­te­tuim­mis­ta ja suu­rim­mis­ta tapah­tu­mis­ta val­taa Äimä­rau­tion ravi­ra­dan alu­een elo­kuun ensim­mäi­se­nä vii­kon­lop­pu­na. Vuo­des­ta 1924 läh­tien jär­jes­tet­ty­jä Kunin­kuus­ra­ve­ja on jär­jes­tä­mäs­sä jouk­ko pai­kal­li­sia osaa­jia. Ravi­ra­dan toi­min­nan­joh­ta­ja­na kak­si vuot­ta toi­mi­nut Hau­ki­pu­taal­la asu­va Mar­ja Pah­ka­la odot­taa kunk­ka­rei­ta innos­tu­nein mielin.

– Odo­tan ennen kaik­kea sitä, että ihmi­set tule­vat pai­kan pääl­le ja naut­ti­vat tapah­tu­man ainut­laa­tui­ses­ta tun­nel­mas­ta. Meil­lä on moni­puo­li­nen ohjel­ma, enkä mal­ta odot­taa, että pää­sem­me näyt­tä­mään sen ylei­söl­le ja näke­mään ylei­sön reak­tioi­ta, Pah­ka­la hymyilee.

Paras­ta tun­nel­mas­sa on Pah­ka­lal­le eri­tyi­ses­ti ylei­sön vah­va yhteis­hen­ki, joka näkyy pit­kin vii­kon­lop­pua taus­ta­jou­koil­le, hevo­sil­le ja ohjas­ta­jil­le anne­tuis­sa suo­sio­no­soi­tuk­sis­sa ja aplodimerenä.

Kunin­kuus­ra­vien hen­ki mat­kaa Pah­ka­lan mukaan raveis­ta toi­seen vah­vas­ti muka­na ja tänä vuon­na luvas­sa on myös pal­jon ennen­nä­ke­mä­tön­tä ohjel­maa. Screen-tek­niik­kaa käy­te­tään aiem­paa enem­män ja fii­lis­ku­via jae­taan pit­kin vii­kon­lop­pua. Ensim­mäis­tä ker­taa kunk­ka­rei­den yhtey­des­sä jär­jes­te­tään myös ravi­mes­su Oulun tuo­mio­kir­kos­sa sun­nun­tai­na kel­lo 10.

– Meil­le on tär­ke­ää, että ihmi­set pää­se­vät halu­tes­saan het­kek­si rauhoittumaan.

Pää­kil­pai­lun osal­ta Oulus­sa näh­dään jotain ainut­ker­tais­ta, sil­lä ensim­mäis­tä ker­taa kunk­ka­rei­den his­to­rias­sa pää­kil­pai­lus­sa on muka­na ulko­maa­lai­nen ohjas­ta­ja, ruot­sa­lai­nen Björn Goop.

– Tämä on todel­la iso jut­tu, että Goop osal­lis­tuu kisaan. Se ker­too myös sii­tä, että kunk­ka­rit ovat Euroo­pan mit­ta­kaa­vas­sa kol­man­nek­si suu­rin ravitapahtuma.

Tapah­tu­maan Pah­ka­la ker­too odot­ta­van­sa noin 50 000 kävi­jää vii­kon­lo­pun aika­na. Kunin­kuus­ra­vien tee­ma on tänä vuon­na “Hevo­nen kuu­luu kai­kil­le”, ja Pah­ka­la koros­taa tee­man kuvas­ta­van sitä, että hevo­nen ei tuo­mit­se tai arvo­ta, vaan ottaa jokai­sen vas­taan sel­lai­se­na kuin hän on.

– Hevo­nen ei kyse­le mei­dän taus­to­ja ja tit­te­lei­tä. Tee­maan kitey­tyy myös se, että jokai­nen on ter­ve­tul­lut ravei­hin, eikä tääl­lä kukaan ole tois­taan parem­pi tit­te­leis­tä, uskon­nos­ta tai poliit­ti­ses­ta taus­tas­ta riippumatta.

Rave­ja on käy­ty pro­moa­mas­sa pit­kin vuot­ta ja Pah­ka­la onkin innois­saan, kun on kuul­lut monen odot­ta­van kunk­ka­rei­ta ja moni on ker­to­nut tule­van­sa pai­kal­le ensim­mäis­tä ker­taa. Lip­pu­kaup­pa on käy­nyt muka­vas­ti ja on vii­meis­tä kah­ta vuot­ta edellä.

– Kau­em­paa tule­vat ovat osta­neet jo lip­pun­sa, mut­ta pai­kal­li­nen väki odot­te­lee vie­lä sää­en­nus­tei­ta. Samaan aikaan Jyväs­ky­läs­sä ajet­ta­va MM-ral­li voi verot­taa jon­kin ver­ran kävijämäärää.

Ravien jär­jes­tä­mi­seen osal­lis­tuu myös mui­ta Ran­ta­poh­jan alu­een osaa­jia. Pah­ka­la vas­taa ravien ope­ra­tii­vi­ses­ta arjen pyö­rit­tä­mi­ses­tä ja koko­nai­suu­den hal­lit­se­mi­ses­ta. Äimä­rau­tion kil­pai­lu­vas­taa­va­na toi­mi­va hau­ki­pu­taa­lai­nen Nel­li Lind­holm on vas­tuus­sa kil­pai­lul­li­ses­ta puo­les­ta ja niin ikään hau­ki­pu­taa­lai­nen rata­mes­ta­ri Mark­ku Jär­ve­lä huo­leh­tii radan kun­non lisäk­si tapah­tu­ma-alu­een raken­ta­mi­ses­ta ja kesä­se­te­li­läis­ten ohjauk­ses­ta. Ravien tie­dot­ta­mi­ses­ta vas­taa iiläi­nen Har­ri Haa­vis­to ja lau­an­tai-ilta­na esiin­ty­vä Unel­mien Ukko­mie­het ‑bän­dil­lä on vah­vat juu­ret Kii­min­gis­sä. Pah­ka­la nau­rah­taa­kin, että kyl­lä Oulun poh­jois­puo­lel­la osataan.

– Meil­lä on nyt pari­sen­kym­men­tä kesä­se­te­li­läis­tä ja kaik­ki­neen työn­te­ki­jöi­den ja tal­koo­lais­ten työ­vuo­ro­ja ker­tyy kuu­ti­sen sataa. On hie­noa seu­ra­ta, kuin­ka jokai­nen tekee par­haan­sa ravien onnis­tu­mi­sen eteen todel­li­sel­la pieteetillä.

Tapah­tu­mas­sa on kiin­ni­tet­ty eri­tyis­huo­mio­ta esteet­tö­myy­teen. Pah­ka­la hok­saut­taa, että ravi­ra­dan lähei­syy­teen ei kan­na­ta haa­veil­la­kaan autol­la tule­mi­ses­ta, mut­ta ennak­koon varat­ta­vat LE-pai­kat löy­ty­vät K‑raudan park­ki­pai­kal­ta, jos­ta pää­see asfal­toi­tua pyö­rä­tie­tä pit­kin alu­eel­le. LE-pai­kat täy­tyy vara­ta etu­kä­teen kunk­ka­rei­den verk­ko­si­vuil­ta löy­ty­vien ohjei­den mukaan. Park­kia­lu­eet löy­ty­vät myös Lin­nan­maal­ta yli­opis­tol­ta ja Vihi­ka­ri 10:stä. Etä­par­keil­ta on non-stop kul­je­tuk­set Äimärautiolle.

Pah­ka­la koros­taa, että tapah­tu­mas­sa on luvas­sa tar­jot­ta­vaa kai­kil­le ais­teil­le. Nälän yllät­täes­sä sekin hoi­tuu useam­man eri­lai­sen ruo­ka­pis­teen ansios­ta. Tar­jol­la on kalaa, pizzaa, bur­ge­rei­ta ja pal­jon myös vegaa­ni­sia vaihtoehtoja.

– Ja eihän kunk­ka­rei­ta voi jär­jes­tää Oulus­sa ilman lohi­keit­toa ja rieskaa.

Ravei­hin ovat ter­ve­tul­lei­ta myös lap­set ja heil­le on luvas­sa vii­kon­lo­pun ajal­le pal­jon oheis­oh­jel­maa. Iltaoh­jel­maa on luvas­sa niin per­jan­tai­na ravi­ra­dal­la kuin myös lau­an­tai­na Oulu­hal­lil­la. Lau­an­tain ohjel­mas­sa spe­si­aa­lia on muun muas­sa speed dating-osio, jos­ta voi löy­tää, kuka­ties, vaik­ka elä­män­sä rakkauden.

– Ilta­ta­pah­tu­mas­sa on luvas­sa uudis­tu­nut­ta ohjel­maa ja yllä­tys­mo­ment­te­ja. Lisäk­si meil­lä on huip­pue­siin­ty­jiä kum­pa­na­kin iltana.

Ennen pää­vii­kon­lop­pua luvas­sa on vie­lä kunk­ka­rei­den pää­kil­pai­lu­jen osal­lis­tu­jien jul­kis­ta­mi­nen, joka tapah­tuu Rotu­aa­rin laval­la 23.7. kel­lo 14. Pah­ka­la ei läh­de täs­sä vai­hees­sa arvuut­te­le­maan, kei­tä pää­kil­pai­lus­sa nähdään.

– Mikään ei ole niin var­maa kuin epä­var­ma, Hän naurahtaa.

Kes­ki­viik­ko­na 16.7. ran­king-lis­ta näyt­tää sil­tä, että kunin­ga­tar­sar­jan 12 ehdo­kas­ta ovat muka­na Suven Samet­ti, Annan, Runo­nei­to, Pirt­ti­län Olga, Lilian Rols, Bren­na, Lumi-Oosa, Var­jo­heh­ku, hau­ki­pu­taa­lai­sen Samu­li Poh­ja­mon omis­ta­ma Var­jo­si, Vauh­di­kas-Ven­la, Wil­man Pii­ka ja Vies­tin­vie­jä. Kunin­gas-sar­jas­sa vas­taa­vas­ti 16.7. tilan­teen mukai­ses­ti muka­na oli­si­vat V.G. Voit­to, Pro, Pro­fii­li, Enon Vilp­pi, Issa­kan Valo, Wert­ti, Sheik­ki, Evart­ti, Her­ra Hei­nä­mies, Lumet­ta­ja ja Sii­rin Valtsu.