- Kouluruokailu on tärkeä osa monen opiskelijan päivää. Kuva: Eveliina Halminen
Oletko koskaan miettinyt, millainen on lukiolaisen koulupäivä? Ensimmäinen tuntini alkaa keskiviikkona kahdeksalta, ja koulumatkat kuljen bussilla. Koululla olen yleensä kymmenen minuuttia aikaisemmin ennen tunnin alkua.
Aamulla LI2-kurssilla on sisäliikuntaa koulun liikuntasalissa. Aluksi lämmittelemme siten, että jokainen saa keksiä yhden liikkeen lämmittelyyn. Sen jälkeen olemme lopputunnin ajan sulkapalloa, jota pelaamme kahdestaan toista kaksikkoa vastaan, ja voiton jälkeen pääsemme siirtymään eteenpäin finaalia kohti. Liikuntatunnit tuovat päiviin keveyttä, ja oppilailla on mahdollisuus vaikuttaa liikuntatuntien kulkuun.
Tämän jälkeen on 15 minuutin välitunti ennen toista tuntia, joka minulla on PS13-kurssia. Mediapsykologia on yksi psykologian koulukohtainen opintojakso, jonka saa ottaa vapaaehtoisesti, jos psykologian opiskelu kiinnostaa. Siellä käsitellään erilaisia aiheita siitä, miten psykologiaa näkyy mediassa esimerkiksi mainonnassa ja miten identiteetti rakentuu.
PS13-tunneilla on paljon keskustelu- ja ryhmätehtäviä, kuten mainosanalyysin tekemistä. Tänään katsomme koko tunnin dokumenttia mainonnasta, joka kohdistuu lapsiin, sekä lopputunnista keskustelemme ajatuksista, joita dokumentti herätti.
Välitunti alkaa kello 10.45, ja minulla on sen jälkeen hyppytunti, joka tarkoittaa opetuksetonta tuntia lukujärjestyksessä. Välituntien aikana lukiolaiset ovat usein kännyköillään. Puhelimien käyttö oppituntien aikana kiellettiin huhtikuun alussa.
Hyppytunnin aikana oppilaat myös opiskelevat tai hengailevat keskenään. Lukiomme käytävillä on penkkejä ja pöytiä, ja auditorio on yleensä opiskelukäytössä. Minä opiskelen ja käyn syömässä ystäväni kanssa, kun hänen ruokavuoronsa tulee.
Lukiolaiset juttelevat ruokalassa keskenään tai istuvat hiljaisuudessa. Ruokajonot ovat tänään olemattomia, mutta ruuhka-aikaan on pitkiäkin jonoja. Ruuaksi on kanakastiketta ja perunoita.
Pitkän matematiikan kurssi MAA11 alkaa kello 12.55 ja tunnin aikana käymme kappaleen algoritmeistä. Opettaja opettaa aiheen perusteet ja laittaa meidät tekemään lopputunnin tehtäviä. Meillä on muutama eri vaikeustaso tehtävissä, jotta kaikki voisivat valita sopivan vaikeustason.
Teemme tietokoneella sähköisen oppikirjan tehtäviä. Se näyttää oikean vastauksen, kun palauttaa tehtävän. Voimme käyttää tehtäviin koneen laskinta ja Nspirea, joka osaa ratkaista myös yhtälöitä. Kokeessa on A- ja B‑osat. A‑osassa saa käyttää vain tavallista laskinta. B‑osassa voi käyttää kaikenlaisia apuvälineitä ja tehtävät ovat vaikeampia.
Käymme välillä tehtävien välissä kävelemässä käytävällä muutaman minuutin ajan, mikä opettajan mukaan auttaa keskittymään ja parantaa oppimista.
Koulu loppuu kello 14.10, ja saan autokyydin kotiin isältäni. Läksyihin päivittäin käytetty aika vaihtelee puolesta tunnista tuntiin. Koulupäivien jälkeen on paljon vapaa-aikaa, jolloin moni lukiolainen tekee itselleen mieluisia asioita ja virkistäytyy harrastuksissa.
Vilja Vaskuri ja Riina Nykänen




