Tul­koon sade!

Pit­kään kes­tä­nyt hel­le­jak­so näyt­tää vii­mein hel­lit­tä­vän aina­kin vähän. Vii­kon­lop­pu­na saa­tiin jo vähän sadet­ta. Sää­tie­do­tus­ten mukaan sadet­ta on luvas­sa myös täl­lä vii­kol­la joka päi­väl­le. Saa kui­ten­kin näh­dä pitä­vät­kö ennus­tuk­set paik­kaan­sa. Vaik­ka täl­le vii­kol­le onkin sadet­ta luvas­sa, ei se tar­koi­ta että läm­pö kui­ten­kaan meni­si pois. Ennus­tei­den mukaan läm­pö­ti­la tuli­si pysy­mään yli kah­den­kym­me­nen täl­lä­kin viikolla.

Ylei­ses­ti ottaen pidän kesän läm­pi­mis­tä ja jopa kuu­mis­ta keleis­tä. Nyt vii­me viik­ko­jen lähes yhtä­jak­soi­nen hel­le on kui­ten­kin vaa­ti­nut veron­sa ja otan tule­vat vesi­sa­teet ilo­sy­lin vas­taan. Satei­den myö­tä tule­va kos­teus on hyväk­si myös luon­nol­le. Kui­vat olo­suh­teet ovat olleet osal­le kas­vis­toa anka­ria ja met­sä­pa­lot syt­ty­vät her­käs­ti täl­lai­sil­la keleillä.

Tämä kesä on ollut säi­den kan­nal­ta omi­tui­nen. Alku­ke­sää pys­tyi kuvai­le­maan suo­ras­taan kyl­mäk­si, kun taas hei­nä­kuus­sa men­tiin toi­seen ääri­pää­tyyn. En muis­ta omas­ta lap­suu­des­ta­ni näin pit­kiä hel­le­put­kia. 20 asteen hel­teet oli­vat nor­maa­le­ja, mut­ta 30 astee­seen ei pääs­ty kuin muu­ta­ma­na päi­vä­nä. Tänä kesä­nä kol­me­kym­men­tä astet­ta alkaa tun­tua jo normaalilta.

En kui­ten­kaan halua valit­taa hel­teis­tä tämän enem­pää, sil­lä onhan niis­tä pal­jon iloa­kin. Lop­pu­jen lopuk­si nämä ovat pie­ni osa kai­kis­ta 365 päi­väs­tä joi­ta vuo­si pitää sisäl­lään. Ja vaik­ka nämä hel­teet alka­vat jo tym­piä­kin, niin voin ker­toa ole­va­ni iloi­nen sii­tä, että ennus­teis­sa ole­vien satei­den jäl­keen luvas­sa on edel­leen läm­pi­miä ilmoja.

Joni Nal­li

joni.nalli@rantapohja.fi