- Vesalalainen Reeta Sarjanoja oli sadonkorjuujuhlassa myymässä muun muassa omien mehiläistensä tuottamaa hunajaa.
- Vieno Filppa ja Eino Sarjanoja ruokkivat kanoja.
- Marja-Liisa ja Erkki Tikkanen viihtyivät sadonkorjuujuhlan tunnelmassa.
- Karahkan ensimmäiset sadonkorjuujuhlat keräsivät mukavasti kävijöitä.
Karahkan kylä Ylikiimingissä, Muhoksentien varrella on 80 asukkaan kylä, jossa lapsia on noin 30. Nuorekkaalla ja aktiivisella kylällä on innokasta väkeä järjestämään monenlaista uutta toimintaa, ja viime viikonloppuna kyläyhdistys järjesti ensimmäisen sadonkorjuujuhlansa.
Kyläyhdistyksen hallituksen Aune Kaarlejärvi, Tiina Pyky, Inkeri Kaski ja Pia Siitari-Parkkinen kertoivat juhlan alkumetreillä, että ajatus sen järjestämisestä syntyi noin 1,5 vuotta sitten äitienpäiväkirpparin jälkimainingeissa.
– Halusimme järjestää maalaiskylälle jotain toimintaa sen jälkeen, kun kesäkiireet ovat helpottaneet. Ehkä tämä olisi voinut olla jo aiemmin elokuun lopulla, mutta yhteensattumien vuoksi tällä kertaa meni syyskuun puolelle, Tiina Pyky sanoi.
Mukaan markkinoille oli saatu toistakymmentä myyjää, joilla on myynnissä monenmoista perunoista kananmuniin ja hunajaan sekä monenlaisiin herkkuihin ja taiteeseen. Lisäksi paikalla oli vasikoita, kanoja ja traktoreita kävijöiden katseltavaksi. Kirppispöydissä riitti ostettavaa, ja ehkä tärkeintä oli päästä porisemaan tuttujen kanssa kuulumisia vaihdellen.
– Nyt kun järjestämme tämän ensimmäistä kertaa, saamme hyvää oppia tulevaisuuden varalle, Aune Kaarlejärvi totesi.
Oululainen Vieno Filppa oli tullut Karahkaan äitinsä Reeta Sivosen ja mummunsa Saila Sivosen kanssa. Kanojen ihastelun lomassa hän kertoi, että kun äiti kysyi, lähdetäänkö markkinoille, niin vastaus oli heti “Joo!”.
– Markkinat on aina kivoja. Ajattelin, että saatta olla eläimiä katseltavaksi. Tein mummulassa vähän kotitöitä ja poimin puolukoita, niin sain rahaa täällä käytettäväksi, Vieno Filppa kertoi.
– Aina se on hienoa, kun kylillä järjestetään tapahtumia. Tulee lähdettyä katsomaan, milloin vaan ehtii, Ylikiimingin Niemikylällä asuva Saila Sivonen sanoi.
Kiiminkiläiset Erkki ja Marja-Liisa Tikkanen kesämökkeilevät pitkän kesän Ylikiimingissä ja olivat lähteneet ajankuluksi katsomaan sadonkorjuujuhlia.
– Kyllä tällaiset pienet tapahtumat ovat mukavampia kuin isot, Marja-Liisa totesi.
– Aina näissä näkee tuttuja ja ehtii jutella, Erkki kertoi.
Karahkan ensimmäisillä sadonkorjuujuhlilla vieraili kyläyhdistyksen arvion mukaan jopa 250 kävijää. Tapahtuma saanee jatkoa jossain muodossa.
– Tarkoitus on saada sykettä ja pöhinää kylälle ja samalla tehdä sitä tutuksi lähialueen asukkaille, Tiina Pyky kertoi.







