Viime viikonloppuna putsailin grillin talven jäljiltä ja virittelimme perheen kanssa kevään ensimmäiset grilliruuat tulille. Olen aina suhtaunut hieman epäilevästi jopa niihin, jotka vappuna kaivelevat räntäsateessa grillejään esille, mutta näin vain 15 asteen sää sai minutkin muuttamaan tapojani. 
Tavallisesti tähän aikaan vuodesta hiihtokelit ovat olleet parhaimmillaan. Upeiden kevätlatujen ohella kirsikantoiset pellot ovat tarjonneet suksien alle mitä parhaimman lumen. Järven jäällä on voinut suihkia menemään ja samalla nauttia kevättuulen lempeästä henkäilystä.
Tänä vuonna monot vaihtuivat lenkkareihin jo aikoja sitten. Potkukelkka siirtyi varastoon polkupyörien tilalle. Optimistisesti siirsin myös lumikolat ja ‑lapiot syrjään, vaikka joku varmaan yhä uskoo, että viimeistään äitienpäivänä sataa kunnon lumet maahan.
Tavallisesti kukkapenkin päällä on tähän aikaan huhtikuusta vielä paksu lumikinos, nyt tulppaanit ja kevätvuohenjuuret tekevät jo tuloaan maan pinnalle. Perhoset ja kärpäset ovat muuttolintujen ohella tuttu näky. Mustarastaat virittelevät kevälaulujaan.
Kaupungissa kesäterasseja nostetaan kiireellä pystyyn ja aurinkoiset seinustat kokoavat väkeä nauttimaan lämmöstä. Jäätelökioskien jonot ovat vuodenaikaan nähden harvinaisen pitkiä.
Pitääpä pakata rinkka ja lähteä lähialueen metsiin ja retkeilyreiteille nauttimaan tästä lämmöstä ja kevään aikaisesta tulosta. Mikäs sen parempaa kuin istua tulilla ja kuunnella, mitä luonnolla on asiaa.


