Tuomiorovasti Satu Saarinen toimi pride viikon suojelijana. Viikkoon sisältyi myös kiroilutapahtuma. Toimiko tuomiorovasti esikiroilijana?
Riitta-Liisa Alaraasakka
Uskomatonta mutta totta. Linnanmaan kuntoaltaaseen joku uimari ulostaa säännöllisesti. Hyvä, että kaupunki on tehnyt asiasta rikosilmoituksen. Lisätyllä valvonnalla ja tallenteilla sarjakakkaaja saadaan toivottavasti kuriin ja vastuuseen sekä korvausvelvolliseksi aiheuttamistaan vahingoista. Allas on jouduttu puhdistamaan jo kuusi kertaa.
Kakkausta
veronmaksajien piikkiin
Haukiputaan Jatulin ja varsinkin sen nuorisotilan edustan ulkolaatat erkaantuneet ja nousseet “irvistelemään” irti toisistaan ilmeisesti routimisen seurauksena. Raot voivat olla jo paikoin vaarallisia, jos esim. pyörän rengas tai pieni kengän kanta putoaa tai tökkää väliin. Olisikohan kaupungilla pikku hiljaa pihan pohjatöiden paikka ja latoa laatat uuteen uskoon nätisti ja vaateriin?
Hajattelija