Puhelimeni soi tässä eräänä päivänä. Erään suomalaisyrityksen henkilö soitti ja aloitti kysymällä, tiedänkö mikä on Fingrid. Hän kertoi, että heidän yrityksensä tekee yhteistyötä Fingridin kanssa ja suorittaa asuinalueellamme laskelmia siitä, miten alueen taloissa olevat sähkö- ja akkujärjestelmät voisivat toimia osana sähkön varmuusvarastointia. Tai jotain tämän tapaista. 
Koetin kysellä lisätietoja siitä, mitä heidän asiantuntijansa tulevat tarkastelemaan ja millaisia laskelmia tekemään. Juttu kuulosti todella omituiselta, enkä saanut vastauksia. Asiantuntijat kuulemma osaavat kertoa tämän itse tullessaan paikalle.
Tein varauksen asiantuntijavierailulle ja ajattelin selvittää puhelun jälkeen asiaa hiukan enemmän. Kävi ilmi, että kyseistä yritystä ei löytynyt Fingridin yhteistyöluettelosta. Kävi myös ilmi, että ajanvaraajan puhelimeen ei voinut soittaa takaisin, vaikka hän niin minulle lupasikin. Soitin hänen edustamansa yrityksen maksulliseen ajanvarausnumeroon. Varaukseni löytyikin sieltä. Peruin sen.
Tein Fingrdidille ilmoituksen saamastani puhelusta. Ja kas kummaa, Fingridin edustaja soitti ja kertoi, että tällainen toiminta ei mitenkään liity kantaverkkoyhtiöön. Hänen mukaansa tällainen toiminta on aiheuttanut Fingridille paljon ongelmia. He eivät tee tällaisia laskelmia, eivätkä ole näin yhteydessä kuluttajiin.
Hän kertoi, että jotkut yritykset pyrkivät Fingridin nimen avulla saamaan aikaan myyntiä. Ovatpa joskus vastaavat puhelut olleet vaan keinoja päästä taloihin tutkimaan, löytyisikö mitään varastettavaa.
Yritykset käyttävät myynnissään useita Fingridiin liittyviä valheellisia argumentteja. Fingridin edustajan viesti oli, että Fingridin nimellä ratsastavien yritysten edustajia ei saa päästää kotiinsa, eikä heiltä saa ostaa mitään.


