Päät­tä­jäl­tä: Menee­kö Ii oike­aan suuntaan?

Raino Ojala.

Rai­no Ojala.

Osal­lis­tuin Iis­sä Kui­va­nie­men kou­lus­sa 8.1. jär­jes­tet­tyyn Oppi­mi­sen tuen juh­la­se­mi­naa­riin. Saim­me kuul­la monia läm­pi­miä sano­ja Iin ope­tus­toi­mes­ta, kun Ope­tus­hal­li­tuk­sen kasvatus‑, kou­lu­tus- ja osaa­mis­osas­ton joh­ta­ja Mark­ku Nii­ra­nen piti tilai­suu­den lopus­sa oman puheenvuoronsa.

Nii­ra­nen ker­toi toi­mi­neen­sa uran­sa alus­sa jon­kin aikaa Kui­va­nie­mel­lä opet­ta­ja­na, ja hänel­le vai­kut­ti jää­neen posi­tii­vi­ses­ti mie­leen Kui­va­nie­men kou­lun sil­lois­ta nuor­ta opet­ta­jaa tuke­nut hyvä ilma­pii­ri. Nii­ra­sen mukaan Iin ope­tus­toi­mi on resurs­soi­tu hyvin val­ta­kun­nal­li­seen tilan­tee­seen ver­rat­tu­na ja myös ope­tuk­sen kehit­tä­mi­sen osal­ta Ii on menos­sa oike­aan suuntaan.

Nii­ra­nen vink­ka­si­kin, että “yhä useam­man pitäi­si tie­tää, että Iihin kan­nat­taa muut­taa”. Ii on hyvä paik­ka asua ja olla! Iin kou­lu­jen hen­ki­lö­kun­ta sai semi­naa­ris­sa ansai­tus­ti kehu­ja hyvin teke­mäs­tään työs­tä. Nämä kehut voi­daan osoit­taa yhtä lail­la myös var­hais­kas­va­tuk­sen henkilöstölle.

Posi­tii­vi­sis­ta ja läm­pi­mis­tä sanois­ta huo­li­mat­ta semi­naa­rin kes­kiös­sä olleet aiheet – oppi­sen tuki ja inkluusio sekä pape­ril­la hyväl­tä näyt­tä­vät resurs­si­mi­toi­tuk­set – voi­vat kui­ten­kin huo­let­taa niin sivis­tys­toi­men hen­ki­lö­kun­taa kuin vanhempiakin.

Saa­daan­ko uudis­tuk­set toi­mi­maan käy­tän­nös­sä? Onko työ jär­jes­tet­ty niin, että sii­nä sekä viih­tyy että jak­saa? Val­tio ja sen istu­va hal­li­tus vel­voit­ta­vat kun­tia oppi­mi­sen tuen uudis­tuk­seen mut­ta eivät kui­ten­kaan osoi­ta niil­le riit­tä­vää rahoi­tus­ta, joten kun­tien on itse rat­kais­ta­va ongel­mal­li­nen tilanne.

Täy­tyy toki mai­ni­ta, ettei­vät rahoit­ta­mi­sen haas­teet joh­du yksi­nään tuen uudis­tuk­ses­ta, vaan mones­ta muus­ta­kin sei­kas­ta, kuten ympä­ril­läm­me vel­lo­vas­ta epä­var­muu­des­ta ja suurtyöttömyydestä.

Minul­le kun­ta­päät­tä­jä­nä huo­lek­si nouse­vat eri­tyi­ses­ti hen­ki­lö­kun­nan jak­sa­mi­nen, resurs­sien riit­tä­vyys ja vah­vas­ti tukea tar­vit­se­vien oppi­lai­den ase­ma. Juh­la­se­mi­naa­ris­sa puheen­vuo­ron pitä­nyt yli­opis­ton­leh­to­ri Mar­ko Kie­li­nen Kok­ko­lan yli­opis­to­kes­kuk­ses­ta muis­tut­ti nep­sy-oppi­lai­den huo­mioi­mi­ses­ta oppi­mi­sen tuen muu­tok­sis­sa. Mie­les­tä­ni Kie­li­sen pää­vies­ti oli, että muu­tok­sia ei pidä teh­dä lii­an nopeas­ti, jot­tei lap­sen tai nuo­ren toi­mi­vaa opis­ke­lu­pol­kua pahim­mil­laan pila­ta yllät­tä­vien muu­tos­ten vuoksi.

Ken­täl­tä onkin kan­tau­tu­nut huo­lia esi­mer­kik­si pien­ryh­mien tule­vai­suu­des­ta. Moni oppi­las tar­vit­see pysy­vyyt­tä ja rau­hal­li­sen oppi­mi­sym­pä­ris­tön. Näi­den tulee toteu­tua jatkossakin.

Ii on kamp­pail­lut monien mui­den kun­tien tavoin tiuk­ko­jen rahoi­tuk­seen liit­ty­vien sääs­tö­ta­voit­tei­den kans­sa, ja talout­ta on jou­dut­tu sopeut­ta­maan ras­kaal­la­kin kädel­lä. Tämä on tar­koit­ta­nut vali­tet­ta­via sääs­tö­toi­mia ja YT-menet­te­lyn läpi­käy­mis­tä sivis­tys­pal­ve­lui­den vas­tuu­alu­eel­la, joka on kun­nan suu­rin rahaa tar­vit­se­va kokonaisuus.

Sivis­tys­toi­men YT-neu­vot­te­lui­hin liit­tyen on minul­le­kin tul­lut huo­les­tu­nei­ta yhtey­den­ot­to­ja. Ymmär­rän huo­let, ja on tär­ke­ää, että nii­tä tuo­daan tie­dok­si kun­ta­päät­tä­jil­le, jot­ta voim­me pyr­kiä vai­kut­ta­maan nii­hin. Kun asiat liit­ty­vät ihmi­sen työ­hön, elan­toon tai jak­sa­mi­seen, tulee huo­li ottaa vakavasti.

Olem­me jou­tu­neet Iis­sä sääs­tö­kuu­ril­le, mut­ta meil­lä on myös hyvät edel­ly­tyk­set men­nä haas­ta­vas­ta tilan­tees­ta eteen­päin. Kes­kiös­sä tulee olla lap­siys­tä­väl­li­sen kun­nan raken­ta­mi­nen, joka on hyvä paik­ka asua ja olla ihan kai­kil­le. Tähän tar­vit­sem­me uskoa, luot­ta­mus­ta ja avoi­muut­ta. Uskon, että tätä kaik­kea meis­tä iiläi­sis­tä löytyy.

Haluan­kin roh­kais­ta kaik­kia epä­var­mas­sa tilan­tees­sa ole­via edes­men­neen pre­si­dent­tim­me Koi­vis­ton sanoin: “Ellem­me var­muu­del­la tie­dä, kuin­ka tulee käy­mään, olet­ta­kaam­me, että kaik­ki käy hyvin.”

Rai­no Oja­la, kun­nan­val­tuu­tet­tu, sivis­tys­lau­ta­kun­nan puheen­joh­ta­ja, Keskusta