Iin kunnanvaltuutetut olivat ilahduttavan yksimielisiä päättäessään viime viikolla uuden kirjaston rakentamisesta. Tai kirjaimellisesti valtuusto päätti, että kirjaston toiminnot sijoitetaan lähtökohtaisesti uudisrakennukseen. Mitä sitten tuo sana lähtökohtaisesti pitääkään sisällään, niin puheenvuorojen perusteella kirjaston merkittävyys ymmärrettiin.
Näin ulkopuolisena jäi vähän harmittamaan, ettei Iissä päädytty saneeraamaan työväentaloa kirjastoksi. Vanhaan myllyyn saneerattu Tyrnävän myllykirjasto on yksi viehättävimmistä kirjastoista, joissa olen käynyt. Voisin kuvitella, että työväentalosta olisi tullut yhtä viehättävä. Ymmärrän kuitenkin täysin, että siihen päätökseen olisi sisältynyt monenlaista epävarmuutta muun muassa hankkeen lopullisista kustannuksista. Enkä tiedä saataisiinko työväentalolle kaikkia niitä toimintoja, joita nykyisin kirjastolta toivotaan. Toivottavasti työväentalosta tulee joskus jotakin muuta mukavaa.
Itse aloitin kirjaston käyttämisen pikkutyttönä Hailuodon kirjastossa kirjastonumerolla 159. Koska omassa kirjastossa ei ollut esimerkiksi Viisikoita tai Neiti Etsiviä, sisko kantoi niitä minulle Siikajoen kirjastosta. Sen jälkeen on tullut luettua aika massiivinen läjä muitakin teoksia.
Kaikkia vuosia en ole ollut aivan yhtä aktiivinen kirjastojen käyttäjä, mutta aina ja kaikkialla ne ovat olleet paikkoja, joissa voi lainaamisen lisäksi käydä levähtämässä tai kuluttamassa aikaa. Iin kirjastosta on tullut yksi juttureissujen välisten odotusaikojen etätyöskentelypisteistäni. Yleensä valitsen sieltä paikan, josta on näkymä Iijoelle. Ennen viime valtuuston kokousta ajattelin laittaa näkymästä kuvan Facebook-sivuilleni, mutta sitten ajattelin, että se voidaan nähdä kannanottona kirjaston paikasta. No, lähtökohtaisesti uudisrakennukseen tulee tämä sama tai sitten jokin toinen näkymä.


