Haukiputaan Niemeläntörmällä nautittiin viime lauantaina tuttujen seurasta livemusiikin parissa. Viidettä kertaa järjestetty ilmaistapahtuma palasi parin vuoden tauon jälkeen synnyinsijoilleen Niemeläntörmälle. Tapahtuman taustajoukoissa mukana oleva Anne Utriainen kertoi yleisön nauttineen Niemeläntörmän intiimiydestä ja Kiiminkijoen läheisyydestä.
– Paikka on siksikin hyvä, että aivan viereen pääsee julkisilla, vesiteitse, pyörällä, kävellen ja parkkialuekin saatiin aivan tien toiselle puolelle. Esteettömyys on myös meille tärkeää, jotta kaikki pääsevät nauttimaan tapahtumasta, Utriainen kertoi tyytyväisenä.
Takki on tapahtuman jälkeen tyhjä, mutta tapahtumasta jäi jälleen kerran hyvät fiilikset ja myös esiintyneet bändit kiittelivät tapahtumaa onnistumisesta. Tapahtuman tunnelmaa kiiteltiin yleisön joukossa ja makkara teki kauppansa perinteiseen tapaan. Utriaisesta on hienoa, että tapahtuma kokoaa yhteen paikallisia kaikista ikäryhmistä.
Utriainen kertoo, että tapahtuma halutaan pitää jatkossakin kaikille maksuttomana. Järjestämiseen he ovat saaneet Oulun kaupungilta tapahtuma-avustusta, jonka lisäksi yksityiset tahot ovat sponsoroineet tapahtumaa.
– Olemme miettineet pitäisi tehdä esimerkiksi qr-koodi, jonka kautta kävijät voisivat halutessaan tukea tapahtumaa. Tärkeintä on kuitenkin tarjota ilmainen sosiaalinen tapahtuma paikallisille ja samalla elävöittää kylänraittia.
Haasteita tämän vuoden tapahtumaan aiheutti pienen tihkusateen lisäksi wc-tilojen puute. Rannassa oli vain yksi toimiva bajamaja, jota Utriainen siisti parhaansa mukaan. Tapahtumaan oli varattu jo keväällä kaupungilta peräkärry-wc, jossa on neljä vessaa, mutta Utriainen sai vasta perjantaina tietoonsa, että kyseinen peräkärry-wc on poltettu käyttökelvottomaksi pari viikkoa sitten.
– Perjantaina ei asiaan oikein enää kerinnyt reagoida. Se tietenkin puhututti tapahtumassa, mutta onneksi isoja jonoja ei kerinnyt syntymään.
Kiitosta mukavan yleisön ja yhtyeiden lisäksi sai oman kylän nuorisoa siitä, että heidän torstaina ja perjantaina pystytetyt rakenteet ovat saaneet olla joka vuosi turvassa ilkivallalta. Viikonloppu oli työntäyteinen koko perheelle, sillä Utriaisen puoliso Mikko ja poika Roope vastasivat myös tapahtuman tekniikasta. Mukana järjestelyissä aktiivisesti olivat myös Pauli Klasila ja Mika Arolaakso.