Toi­vot­tua tal­viuin­ti­paik­kaa ei ole luvas­sa vieläkään

Kel­lo­lai­nen kau­pun­gin­val­tuu­tet­tu Jani­ka Har­ju esit­ti yhdes­sä Kes­kus­tan val­tuus­to­ryh­män kans­sa, että Oulun kau­pun­ki käyn­nis­täi­si uuden tal­viuin­ti­pai­kan perus­ta­mi­sen val­mis­te­lun Ouluun ja aloit­tai­si sel­vi­tyk­sen, miten tal­viuin­ti­paik­ko­jen mää­rää voi­si lisä­tä yhteis­työs­sä jär­jes­tö­jen, seu­ro­jen ja yhtei­sö­jen kanssa.

Val­tuus­toa­loi­tet­ta perus­tel­tiin sil­lä, että kun­ta­lai­set ovat toi­vo­neet uut­ta tal­viuin­ti­paik­kaa usein osal­lis­ta­vas­sa bud­je­toin­nis­sa Kel­lon Kivi­nie­meen, Hau­ki­pu­taal­le, Pate­nie­meen, Jää­liin ja Ylikiiminkiin.

Ide­aa esi­tet­tiin kun­ta­lais­ten toi­mes­ta vuon­na 2024 19 ker­taa, vuon­na 2025 13 ker­taa ja tänä vuon­na 11 kertaa.

Aloi­tet­ta perus­tel­tiin myös sil­lä, että kysees­sä oli­si mata­lan kyn­nyk­sen pal­ve­lu, joka edis­täi­si ennal­taeh­käi­se­väs­ti kun­ta­lais­ten hyvinvointia.

Oulun kau­pun­gin Hyvinvointi‑, kult­tuu­ri- ja lii­kun­ta­lau­ta­kun­ta ei kui­ten­kaan hyväk­sy­nyt aloi­tet­ta lisät­tä­väk­si ensi vuo­den talous­ar­vioon vii­me viik­koi­ses­sa kokouksessaan.

Lau­ta­kun­ta perus­te­li pää­tös­tään muun muas­sa sil­lä, että uuden viral­li­sen uima­ran­nan ja tal­viuin­ti­pai­kan perus­ta­mi­nen vaa­ti­si mit­ta­via inves­toin­te­ja veden laa­dun mit­taa­mi­ses­ta, vede­na­lai­sen poh­jan tar­kis­tuk­seen ja ruop­pauk­ses­ta kunnossapitoon.

Vas­ti­nees­sa lau­ta­kun­ta tote­aa, että huol­to­ra­ken­nuk­sen arvio­hin­ta perus­tuk­si­neen ja säh­kö- ja vie­mä­ri­töi­neen kus­tan­tai­si puo­li mil­joo­naa euroa. Lisäk­si vuo­si­ta­son kus­tan­nuk­sia ver­rat­tiin Tui­ran uima­ran­nan ja tal­viuin­ti­pai­kan kus­tan­nuk­siin, jot­ka ovat noin 70 000 euroa vuodessa.

Lau­ta­kun­ta tote­si, että monis­sa kun­nis­sa tal­viuin­nin toi­min­nas­ta vas­taa­vat eri­lai­set jär­jes­töt ja seu­rat ja, että Oulus­sa tal­viuin­ti­mah­dol­li­suuk­sia tar­joa­vat myös yksi­tyi­set tahot.