- Risto Moisejeff opasti turvallista aseenkäsittelyä.
Tiistaina 28.4. ampuma-asekouluttaja Risto Moisejeff kertoi ja opasti turvallista aseenkäsittelyä, tekniikkaa, oikeaa ampuma-asentoa sekä aseiden huoltamista. Paikalle sai tuoda myös omaa kalustoa, mutta muuten esillä oli yhdistyksen omia pistooleita.
Erityisesti eri kilpa-ammunnoista käytiin pitkiä keskusteluja. Koulutusilta oli todella onnistunut, ja osallistujat saivat asiantuntevia vastauksia mieltä askarruttaviin kysymyksiin sekä kädestäpitäen-opastusta otteisiin ja eri pistoolien kokeilemiseen. Aihe oli kiinnostava, ja kysymyksiä oli niin paljon, että aika meni kuin siivillä, eikä omia aseita ehditty parin tunnin aikana vielä purkaa ja putsata lainkaan. Tarvetta koulutukselle siis on, ja uutta sessiotakin ehdittiin jo miettimään. Uutena ideana tuli esille ajatus naisten omasta ampumavuorosta.
Iin Reserviläisiin perustetiin erillinen naisjaosto keväällä 2025, kun hallitukseen saatiin uutena jäsenenä tarmokas Eija Paakkola.
– Ensimmäisenä vuotena toiminta vielä haki vähän uomiaan, mutta toinen toimintakausi on lähtenyt pirteästi liikkeelle, ja jaoston jäsenmäärä on kasvanut yhteentoista, yhdistyksen puheenjohtaja Sami Junnila kertoo.

Esillä oli aseen huoltamista ja käsittelyä.
Naisjaosto piti suunnittelukokouksen 31.3., ja paljon erilaisia toimintaideoita saatiin kasaan. Tarkoituksena on tänä vuonna päästä testaamaan jousi- ja haulikkoammuntaa sekä ainakin järjestää soveltavan reserviläisammunnan, SRA:n lajiesittely jaoston jäsenille. Lisäksi on mietitty tutustumismatkaa Ruutikankaalle kivääriammunnan merkeissä, kun nyt näyttää taas siltä, että alueen toiminta on uudelleen aktivoitumassa. Työn alla on myös Nice10-ampumatapahtuma kesällä, josta on tarkoitus tiedottaa ainakin facebookin Iin puskaradio-ryhmässä.
Seuraavan kerran on tarkoitus kokoontua Ojakylän ampumaradalle pistooliharjoituksiin 17.5. kello 15–17. Jaoston puheenjohtaja Eija toivottaakin kaikki asiasta kiinnostuneet naiset ja rouvat mukaan tutustumaan toimintaan.
Teksti: Sami Junnila ja Eija Paakkola, Kuvat: Eerika Siira



