Oulun Veden uusi asiointipalvelu Vesitili julkaistaan 22.1.2026. Palvelu on käytettävissä sekä henkilö- että yritysasiakkailla.
Uudistettu Vesitili tarjoaa Oulun Veden henkilöasiakkaille mahdollisuuden hoitaa omaan vesihuoltoonsa liittyviä asioita kattavasti ja turvallisesti vahvan Suomi.fi- tunnistautumisen avulla. Asiakas voi esimerkiksi päivittää yhteystietonsa, antaa suostumuksensa sähköiseen viestintään sekä seurata vuosikustannustensa jakautumista. Jos asiakkaan käytössä on etäluettava vesimittari, on tuntikohtainen vedenkulutustieto nähtävillä palvelussa.
Isännöitsijät ja yritykset voivat kirjautua tekemällä rekisteröitymisen Vesitili-asiointipalvelussa. Rekisteröitymisen jälkeen heillä on mahdollisuus nähdä yhdellä kirjautumisella kaikkien edustamiensa käyttöpaikkojen tiedot.


