Koi­te­lin alu­een perus­kor­jaus käyn­nis­tyy maanantaina

Koiteli on suosittu luontomatkailukohde. ArkistokuvaKoiteli on suosittu luontomatkailukohde. Arkistokuva

Kii­min­gis­sä Koi­te­lin alu­eel­la käyn­nis­tyy vir­kis­ty­sa­lu­een sekä pysä­köin­tia­lu­een perus­kor­jaus. Perus­kor­jaus käyn­nis­tyy heti syys­lo­man jäl­keen maa­nan­tai­na 27.10.2025, ker­ro­taan Oulun yhdys­kun­ta- ja ympäristöpalveluista.

Työt aloi­te­taan Saha­saa­reen joh­ta­van käve­ly­sil­lan kai­tei­den kun­nos­ta­mi­sel­la, jol­loin käve­ly­sil­ta on sul­jet­tu­na käyt­tä­jil­tä. Saha­saa­ren puo­lel­le kul­je­taan Kii­min­ki­joen poh­jois­puo­len kaut­ta. Saha­saa­ren puo­li on kui­ten­kin vapaas­ti käy­tös­sä ja avoin­na koko raken­ta­mi­sen ajan.

Koi­te­lin puo­lei­nen pysä­köin­tia­lue on avoin­na työn ajan ja vain käyn­nis­sä ole­va osa työ­maa-alu­ees­ta raja­taan työ­maa-aidoin. Sil­ta­re­mon­tin kes­toai­ka on noin kol­me viikkoa.

Nykyi­siä varus­tei­ta, pin­to­ja ja kiveyk­siä kun­nos­te­taan ja alu­eel­le raken­ne­taan lisää pyö­rä­py­sä­köin­ti- sekä gril­laus­paik­ko­ja. Sil­to­jen ja kul­ku­väy­lien kai­tei­ta uusi­taan. Pysä­köin­tia­lu­een lii­ken­teen suju­vuut­ta paran­ne­taan raken­ta­mal­la uusi liit­ty­mä sekä käve­ly- ja pyö­rä­tien yhteys Koi­te­lin­kos­ken­tiel­tä. Raken­ta­mi­sen yhtey­des­sä paran­ne­taan alu­een esteet­tö­myyt­tä sekä valaistusta.

Töi­tä jat­ke­taan syk­syl­lä 2025 lumen tuloon saak­ka, ja kevääl­lä alue vii­meis­tel­lään valmiiksi.