- Taitaa olla ajankohtainen neuvo tänäkin päivänä. Muiden muassa Liikenneturva jakoi aikoinaan lehtiin niin sanottuja palstanpäitä, joita saattoi käyttää täytteenä sivujen taiton yhteydessä. Tämä on julkaistu Rantapohjassa 24.7.1975.
- Törmä soikoon ‑tapahtuma on Haukiputaalla myös tänä vuonna. Arkistokuva
Rantapohjasta 26.4.1979: Oli torilla kaksi kalakauppiasta kojut vierekkäin. Tuli oikein hieno rouva kalaostoksille ja ihasteli, että ai kun hyvännäköisiä kaloja, mitenkä nämä on pyydetty. Silloin kuului naapurikojusta kuiskaus: “Ne on pyydetty myrkyllä.” R. Yli-Olhava
NHL-tähdet golfaavat Virpiniemessä.
LähiTapiola Pohjoinen – Lastentapahtuma valtaa Virpiniemi golfin rangen lauantaina 9.8. kello 9–10.45. Jo kymmenettä kertaa järjestettävässä tapahtumassa on tavattavissa muun muassa kiekkotähdet Sebastian Aho, Mikael Grandlund, Markus Nutivaara, Niko Mikkola, Pekka Rinne, Jussi Jokinen, Jani Hakanpää ja Leevi Meriläinen. Tapahtuman juontaa Ari Vallin ja Radio Suomipopista tuttu Tuukka Ritokoski.
Rangella on luvassa kiekkoilijoiden tapaamisen lisäksi pomppulinna, kasvomaalausta, popparia ja hattaraa, pihapeleja, golfiin tutustumista ja arvontoja. Potnapekka kuljettaa perheitä pysäköintialueelta rangelle. Tapahtuma on maksuton ja kaikenikäiset ovat tervetulleita.
Tapahtuman jälkeen pelataan kymmenettä All Stars hyväntekeväisyysgolf. Jussi Jokisen ja Pekka Rinteen aloittama tapahtuma on kerännyt vuosien aikana jo yli 830 000 euroa hyväntekeväisyyteen. Potista 95 prosenttia menee Hope ry:n Oulun alueen toimintaan ja loput golfjunioreiden toimintaan.
Tietoa tarvitaan.
Kiimingin kirjastossa tehdään Kiiminki-päivillä lauantaina 9.8. kyselyä liikuntavälineiden lainauspalveluiden kehittämiseksi. Kyselyyn voi osallistua helposti täytettävällä lomakkeella ja paikalla olevien haastattelijoiden tekemiin kysymyksiin. Haastatteluprojektin toteuttaa Oulun avoimen yliopiston palvelumuotoilun opiskelijat. Kyselyn tavoitteena on saada tietoon käyttäjien mielipiteet liikuntavälinelainauspalvelusta. Kuinka hyvin se on saatavilla ja miten sitä voisi kehittää.
Oulunsalo soi Iissä.
Pohjois-Iissä Akolan kuivurilla järjestetään tänään Oulunsalo Soi ‑kamarimusiikkifestivaalin ohjelmaan kuuluva Metsä-kamarimusiikkikonsertti. Konsertissa esitellään metsän monimuotoisuutta sävelin, tuoksuin ja sanoin. Sibeliuksen puusarjan lisäksi kuullaan puita, joita ei suomalaisesta metsästä löydäkään. Konsertissa esiintyvät Essi Wuorela (laulu), Lina Leikola (viulu), Elina Vähälä (viulu), Atte Kilpeläinen (alttoviulu), Anna Westerlund (sello), Lauri Marjakangas (elektroniikka) sekä Luna Du (piano). Lisäksi kuivaniemeläislähtöinen kirjailija ja vapaa toimittaja Jenni Räinä kertoo metsien katoamisesta.
Konsertti on omistettu yli-iiläislähtöisen viulisti ja aktivisti Eriikka Maalismaan (1980–2024) muistolle.
Tapahtuma alkaa kello 19. Tapahtumaan myydään lippuja Ticketmasterista sekä ovelta, mikäli tapahtumaa ei ole myyty loppuun. Konserttipaikalla ei ole omaa parkkialuetta, mutta autot voi jättää Pohjois-Iin koulun parkkipaikalle, josta on noin 650 metrin kävelymatka.
Iin keskuskentällä kilpaillaan.
Iin keskuskentällä on sunnuntaina vipinää, kun siellä järjestetään kansalliset yleisurheilukilpailut. Kilpailussa on sarjoja yhdeksänvuotiaista aikuisiin, yhteensä yli kolmekymmentä lajia. Kello 12 alkavat kilpailut järjestää Iin Yritys.
Puhelin kuivaksi.
LähiTapiola kertoo, että puhelinvahinkojen määrä kasvaa kesällä noin 90 prosenttia marras-joulukuuhun verrattuna. Kyse on siis kännyköistä, ei lankapuhelimista. Kännyköitä ui kesällä järvessä, meressä tai vessanpytyssä. Niitä sitten yritetään ensi hätään kuivatella. Vakuutusyhtiön mukaan puhelin kannattaa ensin huuhdella puhtaalla vedellä ja sen jälkeen kuivata hyvin. Ennen sitä olisi hyvä sammuttaa luuri. SIM-kortti on syytä poistaa ja sen kelkka. Useimmiten huoneilma on hyvä kuivausympäristö. Verkosta löytyy mallikohtaisia ohjeita kuivaamiseen. Riisin sekaan puhelinta ei kuitenkaan kannata laittaa. Siitä ei ole hyötyä, vaan se voi olla enemmänkin haitallista.
Törmä soi juurillaan.
Törmä Soikoon Live palaa alkuperäiselle juhlapaikalleen Vanarantaan tulevana lauantaina 9.8. Alueelle on aiempien vuosien tapaan vapaa pääsy ja luvassa on livemusiikkia ja yhdessäoloa.
Uudistetulla törmällä soittamisen aloittaa ensimmäisenä kello 15.50 Love Core, jonka jälkeen lavan ottaa haltuun Hurkle Durkle. Kello 18 esiintyy M.E.T, jota seuraa Kingmen Combo ja Matkarakastaja. Illan viimeisestä showsta vastaa Knuclehead Rock band kello 21.15–22.
Jamit lavalla.
Nuijamiesten lavalla Ylikiimingissä on ensi keskiviikkona maksullinen tapahtuma nimeltään Elojamit, joitten pääesiintyjä on keskisuomalainen Reinon Retkue, nuoremman polven tanssiyhtye. Tapahtuman jamit-nimitys tullee siitä, että yhtyeen repertuaari on monipuolinen. Tapahtuma alkaa jo klo 13 ja päättyy klo 17.
Tarttuuko Mietaa sahaan Kiiminkipäivillä?
Malttaako Juha Mieto olla tarttumatta justeerisahaan vai pysyykö hän vain kuuluttajan roolissa. Se nähdään viikonvaihteessa Kiiminkipäivillä, jolloin lauantaina kello 11.30–14.00 pidetään justeerisahauksen SM-kisat. Niiden seremoniamestarina toimii legendaarinen Juha Mieto. Kaksihenkiset joukkueet mittelevät sahataituruudessa. Kilpailuun on ilmoittautumiset paikan päällä.