Koi­te­lin­kos­kel­la ihmi­nen puto­si jyr­kän­teel­tä alas – polii­sil­la rikosepäily

Vii­me per­jan­tain ja lau­an­tain väli­se­nä yönä Koi­te­lin­kos­ken alu­eel­la ihmi­nen tip­pui alas jyr­kän­teel­tä nel­jän met­rin korkeudesta.

Tut­kin­nan­joh­ta­ja Jar­no Välia­ho ker­too polii­sin otta­neen tilan­tee­seen liit­tyen kiin­ni yhden hen­ki­lön, jota epäil­lään pahoin­pi­te­lys­tä ja vam­man­tuot­ta­muk­ses­ta. Hänet on kuu­lus­tel­tu ja pääs­tet­ty vapaaksi.

Jyr­kän­teel­tä pudon­neen hen­ki­lön ter­vey­teen liit­tyen odo­te­taan lää­kä­rin­lausun­toa. Hänet on kui­ten­kin saa­tu kuu­lus­tel­tua tapah­tu­nee­seen liittyen.

– Mitään hen­gen­vaa­ral­li­sia vam­mo­ja tai muu­ta vas­taa­vaa ei ole tul­lut. Koko­nai­suu­te­na arvioi­den tämä hen­ki­lö on parem­mas­sa kun­nos­sa, kuin mitä oli­si voi­nut olla, Välia­ho sanoo.

Tapah­tu­mien kulus­ta ei ole tar­kem­paa tie­toa. Välia­ho arvioi, että kysees­sä on ollut jon­kin­lai­nen kon­tak­ti kah­den hen­ki­lön välil­lä, jon­ka seu­rauk­se­na toi­nen tip­pui kai­teen yli rin­net­tä pit­kin joen vierelle.

Tapah­tu­ma­het­kel­lä samaan aikaan meneil­lään oli Koi­te­li elää ‑fes­ti­vaa­li. Tilan­ne tapah­tui fes­ta­ria­lu­een ulkopuolella.

– Ole­tusar­vo­na on, että nämä kak­si hen­ki­löä ovat olleet fes­ta­ril­la vie­rai­le­mas­sa, Välia­ho tuumaa.

Asias­ta uuti­soi ensim­mäi­se­nä Kaleva.