
Kaarina Torro.
Oulun ”kuuma peruna” tällä hetkellä lienee palveluverkkoselvitys ja sitä koskeva esitys, korostan esitys! Sillä sitähän se on kesäkuun alkuun asti, jolloin se muuttuu valtuutettujen tekemäksi päätökseksi.
Puheita, huolia ja näkemyksiä riittää ja se on täysin ymmärrettävää, olisi aika erikoista jos näin ei olisi. Sillä ovathan kyseessä julkiset palvelut, jotka koskettavat tavalla tai toisella meitä jokaista.
Tässä vaiheessa on todella tärkeää se, miten asioista viestitään ja tiedotetaan. Viestin tulee olla hyvin selkeä ja on myös hyvä varmistaa, että viestin vastaanottaja ymmärtää, mitä asialla tarkoitetaan. Ajatellaanpa vaikka, että kyseessä on yksityiseltä vuokrattu tila, jossa järjestetään asukastoimintaa, tilaa käyttävät useat eri toimijat, joiden toimintaa suunnitellaan pitkälti eteenpäin.
Jos tieto tilan vuokraamisen loppumisesta ilmoitetaan liian varhaisessa vaiheessa, koska päätöstä ei vielä ole “sinetöity”, toimijat tekevät omat johtopäätökset. Äärimmäisessä tapauksessa he saattavat päättää lopettaa toiminnan. Tokihan taustalla saattaa olla muitakin syitä toiminnan lopettamiselle.
Toinen esimerkki: tyhjillään oleva koulurakennus saa toimijoita, jotka myös huolehtivat ettei rakennusta rikota. He suunnittelevat toimintoja ja remontoivat tilaa, mutta saavatkin kuulla että kiinteistö on tullut heti huutokaupattavaksi.
On ymmärrettävää, että se ei innosta jatkamaan toimintaa, kun irtisanomisaika on vain kaksi viikkoa. Mitenpä näissä kummassakaan esimerkissä voi tulevia toimintoja/tapahtumia suunnitella?
Näissä esimerkeissä on saattanut käydä niin, että tietoa muutoksista ei ole kerrottu selvästi, ja toimijat ovat menneet hämilleen. Toki myös se merkitsee paljon, miten vastaanottaja ymmärtää viestin.
Siksi onkin äärimmäisen tärkeää tiedottajan taholta varmistaa, että vastaanottaja ymmärtää oikein, mitä on kerrottu. Oli sitten kyseessä kirjallinen tai suullinen ilmoitus tai sopimus.
Meiltä päättäjiltä on kysytty, osin hieman moitittukin, kun emme avaudu palveluverkko asioista vielä. Syy siihen on pitkälti se, että me emme ole vielä päättäneet mitään! Neuvotteluja niin oman kuin lähes kaikkien muiden poliittisten ryhmien välillä on käyty ja käydään, sillä tavoitteena on löytää yhteinen, lähes kaikkia osapuolia tyydyttävä ratkaisu. On hyvä, että meihin pidetään yhteyksiä ja näkemyksiä kerrotaan.
Vastauksia meillä päättäjillä ei vielä ole. Joten malttia!
Keväisin terveisin, Kaarina Torro, kaupunginvaltuutettu, yhdyskuntalautakunnan jäsen, SDP, Martinniemi/Oulu


