Iin päät­tä­jäl­tä: Sääs­tö­jä sääs­tö­jen päälle

Eläm­me eri­koi­sia aiko­ja. Maa­il­ma on rau­ha­ton, ja val­taa pitä­vät suur­joh­ta­jat eivät mal­ta lopet­taa soti­mis­ta. Vai­ku­tuk­set hei­jas­tu­vat ympä­ri maa­il­maa, jopa pie­neen Iihin. Hin­nat kal­lis­tu­vat, työ­tä on hei­kos­ti ja maan talous sak­kaa. Kyy­ti on kyl­mää var­sin­kin hei­kos­sa ase­mas­sa ole­vil­le kan­sa­lai­sil­le. Pal­ve­lu­ja jou­du­taan kes­kit­tä­mään, ja ne ovat usein entis­tä kau­em­pa­na kun­ta­lai­sis­ta. Kaik­kien uudis­tus­ten vai­kut­ta­vuusar­vioi­ta ei ole vie­lä edes tehty.

Miten tämä liit­tyy kun­ta­pää­tök­sen­te­koon – nyt­hän puhu­taan val­ta­kun­nan poli­tii­kas­ta ja jopa glo­baa­leis­ta ilmiöis­tä? Kysy­mys on sii­tä, että vas­tuu­ta ongel­mien rat­kai­se­mi­ses­ta vyö­ry­te­tään hel­pos­ti val­ta­kun­nan tasol­ta kun­tien har­teil­le. Kesän aika­na kun­nil­le ilmoi­tet­tiin uusis­ta suun­ni­tel­mis­ta lei­ka­ta val­tio­no­suuk­sia enti­ses­tään. Toteu­tues­saan leik­kauk­set toi­si­vat kun­nil­le jäl­leen val­ta­via sääs­tö­pai­nei­ta, ja ne koh­dis­tui­si­vat väis­tä­mät­tä myös var­hais­kas­va­tuk­seen ja perus­o­pe­tuk­seen – siis lap­siin, nuo­riin ja perheisiin.

Ammat­ti­liit­to SuPer varoit­taa val­tio­no­suuk­sien leik­kaus­ten seu­rauk­sis­ta tie­dot­tees­saan 26.8.2026 seu­raa­vas­ti: ”SuPer on huo­lis­saan hal­li­tuk­sen esi­tyk­ses­tä jat­kaa kun­tien perus­pal­ve­lu­jen val­tio­no­suuk­sien leik­kauk­sia. Kun­tien mah­dol­li­suu­det tur­va­ta laki­sää­tei­set pal­ve­lut sekä riit­tä­vät hen­ki­lös­tö­re­surs­sit eri­tyi­ses­ti var­hais­kas­va­tuk­ses­sa ja perus­o­pe­tuk­ses­sa hei­ken­ty­vät pysy­vien leik­kauk­sien myö­tä, ja esi­tyk­sen lap­si- ja per­he­vai­ku­tuk­sia sekä vai­ku­tuk­sia hyvin­voin­tia­luei­den pal­ve­lu­tar­pee­seen ei ole arvioi­tu riittävästi.”

Iis­sä on kul­jet­tu juu­ri läpi haas­ta­va kevät. Sääs­tö­toi­mia on jou­dut­tu koh­den­ta­maan myös sivis­tys­pal­ve­lui­den toi­mia­lal­le, jot­ta kun­nan talout­ta saa­tai­siin tasa­pai­noon. Näis­tä pää­tök­sis­tä ja pal­ve­lui­den sopeut­ta­mi­sis­ta olem­me sel­vin­neet ver­rat­tain hyvin. Nyt esil­le tul­leet maan hal­li­tuk­sen kaa­vai­le­mat uudet val­tio­na­vus­tus­ten leik­kauk­set tuli­si­vat toteu­tues­saan aikai­sem­pien sääs­tö­jen jat­kok­si ja tar­koit­tai­si­vat pahim­mil­laan sato­jen tuhan­sien euro­jen uusia sääs­tö­vaa­ti­muk­sia kunnille.

Alka­va syk­sy on ollut läm­min, mut­ta maan hal­li­tus näyt­tää ohjaa­van kun­tia hyy­tä­vän kyl­mäl­lä otteel­la. Nyt tar­vi­taan yhteis­tä tah­toa ja vii­saut­ta teh­dä hyviä pää­tök­siä vai­keis­ta olo­suh­teis­ta huo­li­mat­ta. Toi­vo­taan myös Iihin kaa­vail­tu­jen hank­kei­den toteu­tu­mis­ta, nii­den mer­ki­tys voi olla nyt aiem­paa­kin suurempi.

Rai­no Ojala 

Iin kun­nan­val­tuu­tet­tu

Sivis­tys­lau­ta­kun­nan puheenjohtaja

Kes­kus­ta