Keväällä perhoset heräävät talvihorroksesta. Kevään ensimmäisten lämpimien säiden aikana Osmo Siika-aho bongasi keltaisen sitruunaperhosen lenkillään Kellon Holstinmutkassa pääsiäisviikolla 16. huhtikuuta. Siika-aho oli kiinnostunut, onko tätä keltaista kevään ensiperhosta näkynyt myös muualla.
Rantapohjan Facebooksivulle tuli muutamia havaintoja. Jussi Leppänen Yli-Iin Tannilasta kertoi nähneensä tänä keväänä sitruunaperhosen useana päivänä, myös viime keväänä perhonen oli lennellyt Tannilassa. Marja-Liisa Tikkanen Alakylästä näki keltaisen perhosen ulkoillessaan koiransa kanssa. Teppo Mutanen Yli-Iistä on nähnyt jo kaksi yksilöä tänä keväänä. Viime keväänä sitruunaperhonen lenteli myös Kemin korkeudella asti, hän kertoi. Marjatta Kärkkäinen näki sitruunaperhosen omalla pihallaan Haukiputaalla 17.4.
Sitruunaperhosesta on viime vuosina tehty havaintoja yhä pohjoisempaa, mutta eteläisemmässä Suomessa ja Kainuussa se on yleinen. Hyönteis- ja perhostutkija Marko Mutanen Oulun yliopistosta kertoi Rantapohjan haastattelussa 29.4., että sitruunaperhosen levinneisyyteen vaikuttaa sen ravintokasvi paatsama ja sen esiintyminen. Ilmastonmuutos ja leudompien talvien yleistyminen eivät ole pääsyynä lajin pohjoistumiseen.