Viime vuoden elokuussa Oulun seudulla kuvattiin lyhytelokuvaa, joka julkaistaan kesäkuun alussa ALAprod YouTube-kanavalla. Koko maailma katosi ‑lyhytelokuva on tyylilajiltaan romanttinen rikosdraama, joka sijoittuu 90-luvulle ja käsittelee aiheita, joiden parissa nuoret kamppailivat jo silloin.
Elokuvaa kuvattiin pääosin Kempeleessä, Oulunsalossa ja Haukiputaalla. Haukiputaan Säästökuoppa oli yksi tuotannon yhteistyökumppaneista, ja osa kohtauksista sijoittuu sinne.
– Prosessi lähti liikkeelle nopeasti. Kun saimme idean lyhytelokuvasta viime vuoden toukokuussa, aloin kirjoittamaan käsikirjoitusta heti ja se oli valmis kesäkuun lopussa, elokuvan käsikirjoittaja ja tuottaja Anna Tuovinen kertoo.
Mukana elokuvaa tekemässä oli noin 40 henkilöä. Pääosia näyttelevät Milla Mikkola ja Gabriel Huovinen. Lyhytelokuvan traileri on jo nähtävissä YouTubessa.