- Riikka Torvela Kellosta on vuoden optikko. Arkistokuva: Teea Tunturi
- Vuosi oli 1976 eikä Kiimingissä ollut vieläkään omaa lääkäriä, vaikka väkiluku oli kasvanut huomattavasti. Lääkintöhallitus ei ollut hyväksynyt lääkärin virkaa kuntaan. Siitä oli tehty useita aloitteita ja käyty neuvotteluja. Rantapohja uutisoi 5.2.1976, että kunnasta oli lehden ilmestymispäivänä lähdössä lähetystö neuvottelemaan asiasta silloisen sosiaali- ja terveysministerin kanssa.
- Punaisen Ristin Yli-Iin osasto järjesti ystävänpäivätapahtuman. Tarjolla oli nakkikeittoa, joka maistui hyvin kävijöille. Kuva: Olivia Ervasti
Rantapohjasta 21.2.1980: Kerran eräs mies meni kauppaan ja sanoi kauppiaalle: “Saisko metrin makkaraa.” Kauppias vastasi, että meillä ei myydä makkaraa metreittäin vaan kiloittain. Mies sanoi: “No, saanko minä sitten kilometrin makkaraa.” I.Y.
Kylä ilman kahvilaa ja baaria.
Yli-Ii on ollut vuodenvaihteesta saakka ilman kahvilaa ja baaria, kun pitkään palvellut Kaisun kahvila sulki ovensa omistajansa eläköitymisen seurauksena.
Kyliltä kuuluu, että kahvittelu- ja illanviettopaikkaa kaipailtaisiin, ja tilojakin kahvilalle olisi Yli-Iissä vapaana. Mutta mistä löytyisi yrittäjä? Kuka alkaisi lobbaamaan baariyrittäjää Yli-Iihin?
Kellolaisesta vuoden optikko.
Vuoden optikoksi 2025 valittiin Kellon Kiviniemessä asuva Riikka Torvela, optometristi ja Master of Health Care, Clinical Optometry. Hän toimii aktiivisesti alan kehittämisessä, kouluttajana ja Suomen Optometrian Ammattilaiset ry Soan puheenjohtajana.
Torvela kuvaa tekevänsä työtään intohimolla ja syvällä ammattiylpeydellä. Hän korostaa optisen alan merkitystä osana ihmisten arkea ja hyvinvointia.
Torvelan uran varrelle on mahtunut useita käännekohtia, joista yksi oli kutsu Optometrian Ammattilaiset ry Soan puheenjohtajaksi. Sen jälkeen avautui mahdollisuus siirtyä myymälätyöstä Instrumentariumin näönhuollon toimialapäälliköksi. Yhteys asiakasrajapintaan on silti säilynyt, ja hänet voi nähdä myös Haukiputaan Instrumentariumissa.
– Teen edelleen parin viikon välein myymälävuoroja, koska asiakasrajapinnassa tehtävä työ on aivan äärimmäisen tärkeää, Torvela sanoo.
Alan kehitys, osaamisen jakaminen ja yhdessä oppiminen ovat keskeisiä syitä siihen, miksi Torvela nauttii laajaa arvostusta optisella alalla.
Ystävänpäivätanssit Kuivaniemellä.
Nyt voi pistää jalalla koreaksi ystävänpäivänä. Kuivaniemen nuorisoseuralla tanssitaan alkaen lauantaina 14.2. kello 20 Juho Backmanin ja Tanssiorkesteri Napakympin tahtiin.
Liukasta laskiaista Joloksella
Haaponiemen Hallilla (Kouluraitti 15, Ylikiiminki) vietetään lasten laskiaisriehaa lauantaina 14.2. kello 15 alkaen. Ohjelmassa on muun muassa hevoskärryajelua kello 15–16 ja maksuton bingo kello 16. Bingon jälkeen ilta jatkuu karaoken ja villasukkatanssien tahdissa.
Laskiaislaulelot Ylikiimingissä.
Asukastuvalla laulellaan laskiaista sunnuntaina 15.2. kello 17 alkaen. Dj Pasi & kumppanit vastaa laulattelusta. Tapahtuman järjestää Ylikiimingin Musiikkiyhdistys ja yhteisötila.
Huikea historiikki julki.
Alussa oli Viherrengas Järvenpää. Vuonna 1981 haukiputaalaiset veljekset Pekka ja Olavi Järvenpää perustivat viherrakentamisyrityksen ja tekivät töitä pienellä kalustolla kahden miehen voimin. Yhtiö kasvoi myöhemmin VRJ Group ‑konserniksi, joka työllistää 450 henkilöä.
VRJ Group julkaisi 11.2. Viherpäivillä Jyväskylässä historiikkinsa, joka kertoo yrityksen yli 45-vuotisen matkan alkuvaiheista nykypäivän monialaiseksi rakennusalan konserniksi. Historiikin on kirjoittanut puutarhaneuvos Seppo Närhi.
Ylikiimingin hiihtocup käynnistyy.
Sunnuntaina 15.2. kello 13 käynnistyy Ylikiimingin hiihtocup tämän vuoden osalta. Ensimmäinen osakilpailu hiihdetään Vesalassa. Lauantaina 21.2. sivakoidaan Alavuotolla, sunnuntaina 22.2. Ylivuotolla, Juopulilla lauantaina 28.2., Niemikylässä sunnuntaina 1.3., Nuorittalla sunnuntaina 8.3., Joloksella sunnuntaina 15.3. ja päätöskisa on vuorossa Pylkönaholla sunnuntaina 22.3.
Jokaisessa osakilpailussa jaetaan erikseen palkinnot ja eniten pisteitä keränneet palkitaan sarjoittain kauden päätöskisassa. Kaikki tapahtumat alkavat kello 13 ja ilmoittautuminen alkaa kello 12.
Sarjoja löytyy eri ikäisille lapsille, ja hiihtotyyli on vapaa tai perinteinen paikasta riippuen. Pakkasraja on –15 astetta.
Toivon punos Kiiminkiin.
Oulun Naisunioni on pitänyt talven aikana työpajoja, joissa on värkätty neliöitä. Työpajoissa on sormikoukuteltu neliöitä seinätekstiileiksi. Nyt nuo Oulu2026:n Toivon punos, rohkeuden ryijy ‑käsityöaktivismi- ja ilmaisunvapaus projektin seinätekstiilit tulevat esille Kulttuuritalo Valveen Kahvila Paljettiin ja Oskari Jauhiaisen Galleriaan Kiiminkiin. Oskari Jauhiaisessa näyttely on esillä 18.2.–13.3.
Ystävyyttä juhlistettiin Yli-Iissä.
Yli-Iin Punainen Risti järjesti ystävänpäivän ja laskiaisen yhteisen tilaisuuden tiistaina 10.2. Tarjolla oli nakkikeittoa ja kahvia sekä teetä laskiaispullan kera. Samalla järjestettiin myös Pysy pystyssä ‑kampanja ja terveyspiste sekä jaossa oli heijastimia.
Joulu oli brittien.
Matkailijat viettivät Kuusamossa joulukuussa yhteensä 79 500 yötä rekisteröidyissä majoituksissa. Kasvua edelliseen vuoteen tuli 4 %. Historialliseksi joulukuun matkailutilaston tekee se, että englantilaiset matkailijat olivat ensimmäistä kertaa suurin matkailijaryhmä 28 500 yöpymisellä. Suomalaisten yöpymisiä kirjattiin joulukuussa 23 300 yötä. Englantilasten määrä kasvoi 13 % ja kotimaisten määrä laski 18 %. Joulukuussa 2025 kansainvälisten matkailijoiden osuus kaikista matkailijoista oli 70%. Englantilasisten jälkeen suurimmat matkailijamäärät saapuivat Espanjasta, Saksasta ja Irlannista.






