Nuo­ren mie­li­pi­de: Aikai­set aamut eivät pal­ve­le oppimista

Moni kou­lu­lai­nen kamp­pai­lee aikais­ten kou­lu­aa­mu­jen kans­sa. Ylä­kou­lu­lai­set mene­vät myö­hem­min nuk­ku­maan ja nuk­ku­vat pidem­pään, jol­loin aikai­set kou­lu­aa­mut unen ja huo­non­ta­vat unen­laa­tua. Kun nuo­ril­la on luon­tai­ses­ti uni­ryt­mi myö­häi­sem­pi, niin aikai­sem­min nuk­ku­maan­me­no ei auta. Tämä joh­taa sii­hen että on kou­lus­sa väsy­nyt eikä jak­sa keskittyä.

Aamul­la käy­tä­vil­lä saat­taa siis tul­la hau­kot­te­le­vaa, väsy­nyt­tä ja pois­sao­le­vaa poruk­kaa vas­taan. Opis­ke­lu pät­kii, eikä vält­tä­mät­tä auta, että opet­ta­ja selit­tää asian mones­ti. Nuo­rien täy­tyy saa­da tar­peek­si unta. Ehdot­tai­sin, että myö­hen­näm­me aamu­ja ja tar­peen tul­len piden­näm­me iltapäiviä.

Jos tuli­sim­me yhdek­säk­si kou­luun, ihmi­set eivät oli­si niin äksy­jä ja ryh­mä­työt saat­tai­si­vat onnis­tua reip­paam­min. Hyvien yöunien jäl­keen on saa­tu lisää ener­gi­aa, ja olo on sosi­aa­li­sem­pi. Esi­mer­kik­si jos jou­dun herää­mään kah­dek­sak­si, en mei­naa pääs­tä sän­gys­tä ylös, ja myöhästyn.

Rat­kai­suk­si voi­si kerä­tä oppi­lai­den mie­li­pi­tei­tä, ja kou­lu­jen opet­ta­jat ottaa sen jäl­keen yhteyt­tä isom­piin pomoi­hin, jot­ka voi­si­vat vai­kut­taa asiaan.

Lot­ta Kraft, Haukipudas