K‑Supermarket Jää­lin Han­ne ja Timo Simi­lä aloit­ta­vat K‑Supermarket Revon­to­rin kaup­piai­na Haukiputaalla

Hanne ja Timo Similä Keskon Pohjois-Suomen aluejohtaja Jari Saarisen kanssa leikkaamassa K-Supermarket Jäälin avajaisnauhaa viime joulukuussa. Nyt parkiskunnalla on edessään uudet haasteet Haukiputaalla. Aerkistokuva: Teea TunturiHanne ja Timo Similä Keskon Pohjois-Suomen aluejohtaja Jari Saarisen kanssa leikkaamassa K-Supermarket Jäälin avajaisnauhaa viime joulukuussa. Nyt parkiskunnalla on edessään uudet haasteet Haukiputaalla. Aerkistokuva: Teea Tunturi

Koke­nut kaup­pias­pa­ris­kun­ta Han­ne ja Timo Simi­lä palaa Hau­ki­pu­taal­le kehit­tä­mään pai­kal­lis­ta ruo­ka­kaup­paa yhdes­sä hen­ki­lö­kun­nan ja asiak­kai­den kanssa.

– Ollaan ihan innois­sam­me. Tun­tuu mel­kein kotiin­pa­luul­ta, kun oltiin aiem­min sii­nä lähel­lä K‑Market Kel­los­sa kaup­piai­na 6,5 vuo­den ajan, Simi­lät toteavat.

He aloit­ta­vat K‑Supermarket Revon­to­rin kaup­piai­na 1.9. Heil­lä on taka­naan yli yhdek­sän vuo­den koke­mus kaup­pia­su­ras­ta, jois­ta vii­mei­set kol­me vuot­ta K‑Supermarket Jäälissä.

Simi­lät halua­vat jat­kaa kau­pan kehit­tä­mis­tä vah­val­ta poh­jal­ta yhdes­sä osaa­van hen­ki­lö­kun­nan kans­sa. He tuo­vat muka­naan toi­min­ta­ta­po­ja, jois­sa koros­tu­vat yhteis­työ, jat­ku­va oppi­mi­nen ja kau­pan kehit­tä­mi­nen yhdes­sä hen­ki­lös­tön kanssa.

– Kaup­pias ei tee kaup­paa yksin – menes­tys raken­ne­taan hen­ki­lö­kun­nan kans­sa, Timo Simi­lä toteaa.

– Haluam­me koh­da­ta jokai­sen asiak­kaam­me ystä­väl­li­ses­ti, aidos­ti ja arvos­ta­vas­ti, Han­ne Simi­lä jatkaa.

He ovat hyö­dyn­tä­neet aktii­vi­ses­ti Kes­kon tar­joa­mia työ­ka­lu­ja ja panos­ta­vat myös jat­kos­sa hen­ki­lös­tön kou­lut­tau­tu­mi­seen. Kah­den uuden kau­pan raken­ta­mi­nen on opet­ta­nut heil­le, että kaup­pa ei ole kos­kaan val­mis, vaan sitä kehi­te­tään jatkuvasti.

Kaup­pias­vaih­dos huo­mioi­daan asiak­kail­le jär­jes­tet­tä­väl­lä kah­vi­tus­ti­lai­suu­del­la. Elo­kuus­sa vie­te­tään läk­siäis­kah­vit Jää­lis­sä ja syys­kuus­sa kah­vi­tel­laan Haukiputaalla.