Oulun rakennuslautakunta on myöntänyt luvan Exbitit Energia Oy:lle rakentaa energiavarastoalue Haukiputaalle, johon sijoitetaan neljä akkukonttia. Exbitit Energia haki myös lupa aloittaa rakennustyöt ennen kuin lupapäätös on lainvoimainen.
Lupa myönnettiin sillä ehdolla, että rakennustyötä ei aloiteta ennen kuin on hyväksytty vastaava työnjohtaja. Myös ennen jokaista työvaihetta rakennusvalvontaviranomaisille on esitettävä selvitys rakennuspaikan perustamis- ja pohjaolosuhteista ja perustamistapasuunnitelma. Rakennuslautakunnalla oli myös muita ehtoja, jotka pohjautuvat rakentamislakiin.
Konttien käyttötarkoitus on energian varastointi, joka tasapainottaa sähkön kysyntää ja tarjontaa, edistää sähköverkkojen kestävyyttä sekä tukee kulutushuippujen ja hintapiikkien hallintaa. Kontit ovat ns. kalustekontteja, jotka ovat täynnä tekniikkaa, ei sisätiloja.
Rakennuslautakunnan pöytäkirjasta selviää, että varastoalueen naapureita on kuultu asiaan liittyen. Exbitit Energialla on suunnitteilla tie Suokkosentieltä energiavarastoalueelle. Suunnitteilla oleva 5,5 metriä leveydeltään oleva tie ei kuitenkaan mahdu paikalle, joten naapurit pyytävät, että tie suunnitellaan niin, ettei se tule tontille. Naapurit myös toivoivat, että konttien ympärille tulisi puustoa niin, etteivät ne näy naapuriin. Konttien toivottiin olevan myös sen värisiä, että ne maastoutuvat ympäröivään luontoon.
Vastineessa kerrotaan, että sähkölaitoksen kanssa on sovittu, että heidän aitaansa siirretään sen verran, jotta suunniteltu tie mahtuu sähkölaitoksen tontin puolelle. Rakentaminen toteutetaan turvallisuusasiat huomioiden ja energiavarastokäyttöön varattu maa-alue aidataan kokonaisuudessaan. Aitauksen sisälle ei voi jättää puita. Aidan korkeus on noin 2 metriä.
Yritystietojen mukaan Exbitit Energia Oy on huhtikuussa 2025 perustettu yritys. Sen toimipaikka on Oulu ja yksi sen perustajista on entinen pääministeri Juha Sipilä.